Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracatçının Tuta kabusu

AİB Başkanı Mustafa Satıcı, Ukrayna'nın haksız bildirimi ve Tuta zararlısı nedeniyle domates ihracatında yüzde 20 oranında azalma olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 13.6.2014
Domates ihraç eden çiftçiler Antalya Toptancılar Hali'nde İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı ve Antalya Zirai Karantina Müdürü Erdem Çetin ile bir araya geldi. Yaşadıkları sıkıntıları yetkililere aktaran çiftçiler özellikle denetçilerin, toptancı haline ihraç edilmesi için getirdikleri ürünleri incelerken, aşırı titiz davrandıklarını ve bu titizliğin sadece Antalya'da olmasından dolayı Zirai Karantina Müdürü Çetin'e dert yandı. Çetin, çiftçilere denetçilerin ürünler üzerinde kalıntı olup olmaması konusunda detaylı denetleme yapma haklarının olduğunu belirtti.

YÜZDE 20 DÜŞÜŞ VAR

AİB Başkanı Mustafa Satıcı, "Ukrayna, kendi üretiminin başlamasını göz önüne aldığımızda ürünlerimize bir takım haksız bildirimler yapıyor. Bunu ilaç kalıntısında yapamayınca Tuta zararlısı ve trips konusunda yapmaya çalışıyor. Tuta, insan sağlığına zararlı bir şey değil. Fiziki görüntüsünde bir takım darbeler yapıyor. Bunun da birçok ülkede toleransı var" dedi. Satıcı, Tuta sorununun ve haksız bildirimin Türkiye genelinde yüzde 5, Antalya'da ise ihracatı yüzde 20 oranında düşürdüğünü belirterek, "Üreticilerimizin maliyetlerinin de arttığını düşündüğümüzde çok iyi bir sezon geçirdiğimiz söylenemez" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatçının Tuta kabusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN