Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kırcami için tarihi karar

Giriş Tarihi: 14.6.2014
Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran ayı toplantısı tarihi bir ana ev sahipliği yaptı. Yıllardır Antalya'nın kanayan yaralarından biri olan Kırcami bölgesine ait üst ölçekli 1/500'lik plana yapılan 37 adet itiraz Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından reddedilerek, plan son hali ile kabul edilmiş oldu. Yeni süreçte Muratpaşa Belediyesi 1/1000'lik planı hazırlayarak Kırcami'ye son şeklini verecek.

MUTLU SONA ULAŞILDI

Kırcami'de yeşil alanların yanında yüksek katlı blokların yükselmesini istemediklerini, fakat bu yönde bir değişiklik yapılması halinde sürecin en baştan başlaması gerekeceğine dikkat çeken Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, "Kırcami'de artık zaman kaybına tahammülümüz olmadığı için böyle bir değişikliğe gitmedik. Planları kesinleştirmek bize nasip oldu. Bu gün mutlu sona geldik" dedi.

TOP MURATPAŞA'DA

Bundan sonraki süreçte sivil toplum kuruluşlarının yargı yolu ile sürecin önünü tıkamamasını isteyen Başkan Türel, "Bu gün Antalya'nın kanayan yaralarından birini çözmüş bir meclis olarak tarihe geçeceğiz. Bundan sonraki 1/1000'lik plan Muratpaşa Belediyesi'nin sorumluluğundadır. Başkanımız Ümit Uysal'ın gayretli çalışmaları hepimizi memnun ediyor. İnşallah en kısa zamanda 1/1000'lik planda tamamlanır ve Kırcami konusu tarihin tozlu sayfaları arasındaki yerini alır" şeklinde konuştu. Mecliste grubu bulunan siyasi parti gruplarının oy birliği ile reddettiği itirazlar sonucunda Kırcami'nin 1/5000'lik planı kesinleşmiş oldu. Gündem maddesinin oylanmasının ardından meclis üyeleri ve meclisi izlemeye gelen vatandaşlar, kararı alkışlayarak kutladı.

DEMOKRASİ AYIBI

Meclis başlamadan önce salona gelen MHP İl Başkanı Osman Çetin gerginlik yarattı. İl Bşakanı, MHP'den ayrılarak AK Parti'ye geçen Kumluca ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Halil Karataş'ı meclis salonuna girerek protesto etti. Karataş'a ağır hakaretlerde bulunan Çetin, "İnsanların iradelerini satması eşlerini satması ile eş değerdedir" dedi. Parti değişikliğinin geçmişte birçok örneği bulunduğunu CHP ve MHP'nin transfer ettiği isimler üzerinden örnekleyen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, "Bu arkadaşlarımızı kınamak demokrasi ayıbıdır" dedi. Genel siyaset yapmak isteyen CHP Grup Sözcüsü Songül Başkaya'nın da sözünü kesen Türel, "Genel siyaset yapmak isteyene Ankara'nın yolu açıktır" diye konuştu.

BAŞKANLA GÖRÜŞME

Yeni Büyükşehir Yasası ile birlikte kapatılan MATAB'da çalışan işçiler, haksız yere işten çıkarıldıklarını ileri sürerek Başkan Menderes Türel ile bir görüşme yaptı. Türel, söz konusu işçilerin havuz sistemine dahil edildiğini ve belediyede fayda sağlayacak personellerin istihdam edileceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırcami için tarihi karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN