Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Serinleten tarife

Giriş Tarihi: 14.6.2014

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menrderes Türel, seçimlerden önce verdiği sözü tuttu. Su fiyatlarında indirim yapılmasını sağladı. İndirim Gazipaşa'dan Kaş'a kadar olacak

Antalyalıların sabırsızlıkla beklediği su fiyat tarifelerindeki indirim konusunu ASAT Genel Kurulu karara bağladı. Kurul'un Haziran ayı toplantısında görüşülen gündem maddesi gereğince Antalya'nın 5 merkez ilçesinde suya yapılması gereken yüzde 26'lık zammın yapılmaması, ilçelerde ise mevcut tarife üzerinden ortalama yüzde 10 oranında indirim yapılması oy birliği ile karara bağlandı.

5 YIL SONRA AYNI TABLO

ASAT Genel Kurulu'na başkanlık eden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, seçim döneminde su fiyatlarını ucuzlatacaklarına dair söz verdiklerini ve göreve gelişlerinin ikinci ayında verdikleri sözü tutmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. İlk başkanlık döneminde de su fiyatlarında önemli bir indirim sağladıklarını hatırlatan Türel, "İlk dönemimizde suyu ucuzlatma sözümüz vardı ve 6 ay sonrasında yüzde 30'luk bir indirme gidip KDV indirimi ile yüzde 68'lik bir indirim sağlamıştık. Türkiye'de ilk kez bilgisayarlı su denetim sistemini kurarak su kaçaklarının önüne geçmiştik. Biz göreve geldiğimizde Türkiye'de en pahalı suyu kullananlar Antalyalılardı. Yaptığımız uygulamalar ile Antalya suyun en ucuz olduğu kent olmuştu. 5 yıl sonra göreve yeniden geldiğimizde Antalya'nın yine suyu en pahalı kullanan kent olduğunu gördük" dedi.

MERKEZE ZAM YOK

ASAT'ın bütçe dengesinin sağlanabilmesi için 5 merkez ilçedeki su fiyatlarına yüzde 26 oranında bir zam yapılması gerektiğini söyleyen Türel, "Bu açığı zam yaparak gidermek durumundaydık. Fakat bu zammı yapmayarak fiili olarak yüzde 26'lık bir indirim yapmış oluyoruz. Açığı ise bazı tasarruf tedbirleri ile kapatmaya çalışacağız. Aldığımız karar ile suyu fiili olarak yüzde 26 oranında ucuzlatmış oluyoruz" şeklinde konuştu.

KAÇAKLAR ÖNLENECEK

Antalya halkına seçimlerden önce verdiği sözü yerine getirdiğini söyleyen Türel, CHP Grup Sözcüsü Songül Başkaya'nın 'Tasarrufu nasıl sağlayacaksınız' sorusuna, " Finans yönetimini başaramazsak hiçbir şeyi başaramayız. Biz bunu geçmişte başardık. Bunu nasıl yaptığımızı tüm Antalya biliyor. Su kaçaklarını yüzde 68'ten nasıl yüzde 40'a indirdiysek şimdi bunu yüzde 20'ye düşürmeyi hedefliyoruz. Bu rakamlar elde edildiği takdirde bu paralar vatandaşımıza dönecek. Ayrıca ASAT için gelir artışı sağlayacak projeleri hayata geçireceğiz. İlk örnek olarak hidroelektrik santrali yaparak ASAT'a yeni bir gelir sağlanabilir" cevabını verdi.

İŞÇİ SİYASETİ YAPILIYOR
CHP grubunun 'İşçi çıkararak mı tasarruf sağlamayı düşünüyorsunuz' sorusuna ise Başkan Türel, belediyeye ait engelli rehabilitasyon merkezindeki durumu örnekleyerek cevap verdi ve, "İhtiyaç fazlası personelin devlet kurumları içerisinde bulunmasını doğru bulmuyoruz. Kimse kendi iş yerinde bir tane fazla personel çalıştırmaz. Personel üzerinden ucuz siyaset yapmak kimseye yakışmaz. 2 bin fazla personelin belediyeye maliyeti ayda 10 milyon liradır. Biz bunu kabul edemeyiz. Bu yükü bu kurumlar taşıyamaz. Personel üzerinden siyaset yapmak söz konusu olabilir. Ama önce halkın menfaatini düşünmeliyiz. Engelli merkezindeki tabloyu kabul etmek mümkün mü? Fahiş fiyatlı araç kiralama ihaleleri nedeniyle 500 bin lira ekstra para ödemek zorundayız. Seçim zamanı siyaset yapabiliriz ama 5 yıl boyunca hizmet vermeliyiz. Gelin doğruyu bulalım" ifadelerini kullandı.

İLÇELERE MÜJDE

5 merkez ilçenin dışında kalan diğer ilçelerde ise kademeli olarak indirime gidileceğini açıklayan Türel, 20 ve 30 tonluk su tüketimlerinde ortalama yüzde 10 oranında indirim sağlanacağını ifade etti. Manavgat, Elmalı ve İbradı'da da fiyatlar sabit tutuldu ve zam yapılmazken, Türel'in açıkladığı indirim oranlarının ilçelere yansıması şu şekilde gerçekleşti:
Alanya: 20 ton kullanımda yüzde 5, 30 ton kullanımda yüzde 19
Kemer: 20 tonda yüzde 9,13 - 30 tonda 9,14
Korkuteli: 20 ve 30 tonda 14,76
Kaş: 20 ve 30 ton kullanımda yüzde 16
Serik: 20 ve 30 tonda yüzde 7,14
Gündoğmuş: 20 tonda yüzde 11, 30 tonda yüzde 36,78
Akseki: 20 ve 30 tonda yüzde 27,77
Finike: 20 ve 30 ton kullanımlarda yüzde 16,67
Kumluca: 20 ve 30 tonda yüzde 11,27
Demre: 20 ton kullanımda yüzde 7, 30 tonda ise yüzde 13,94
Gazipaşa: 20 ve 30 tonda yüzde 7,14

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Serinleten tarife
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN