Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cırcır böceği ürettiler

Giriş Tarihi: 15.6.2014

Antalyalı iki girişimci, karınca masalı ile meşhur Ağustos böceği üreterek piyasaya sürmeye başladı

Antalya'da, iki girişimci, bazılarının sesini bile duymaya tahammül edemediği iki tür cırcır böceğinin üretimine başladı. İlk hedefleri iç piyasada söz sahibi olmak olan girişimcilerin satışa hazır 150 bin cırcır böceği var. Girişimci Selami Gökgöl ile Ünsal Yüksel, çekirge ve hamam böceği üretiminin ardından canlı yem piyasasında ilgi gören cırcır böceğinin yaklaşık 1 yıllık deneysel çalışma ardından üretimine başladı. İki tür olarak üretilen cırcır böcekleri, özel olarak hazırlanan bir çiftlikte, nemli ve 25 derecelik ortamda üretiliyor.

SÜRÜNGEN BESİNİ

Kahverengi türün Avrupa'da Akdeniz cırcır böceği olarak bilindiğine değinen Gökgöl, sözlerini şöyle sürdürdü: "Siyah olanın türünü gizli tutuyoruz. Üretmiş olduğumuz canlı yem başta da cırcır böceği olmak üzere her türlü canlının gıdasını alabileceği ürünlerdir. Kertenkele, bukalemun, iguana, eklem bacaklılar, her türlü sürüngen için ideal bir besindir."

20 İLE 25 KURUŞ

Bir dişi cırcır böceğinin ömrü boyunca 100 ile 1500 arasında yumurta bıraktığını kaydeden Gökgöl, şöyle konuştu: "Bizdeki türün biri 1500 diğeri 250 yumurta bırakıyor. Yetişkin bir cırcır böceğinin fiyatı 25 kuruş, yavruları 20 kuruştur. Damızlık türü satmıyoruz. Müşterimiz 100 adet istemişse biz her zaman 15 tane fazla veriyoruz. Şimdi tek tek sayma şansınız olmuyor. Bir ölçekle veriyoruz." Yurt dışına cırcır böceği göndermediklerini dile getiren Gökgöl, sözlerini şöyle tamamladı: "Birinci derecede hedefimiz iç piyasayı geliştirmek. Gelen talepleri karşılamaya çalışıyoruz. Satışımız şu an perakende şeklinde. Amacımız daha fazla sayıya ulaşıp, bir sonraki aşamada toplu satış yapmak. Bizim yapmış olduğumuz üretmek, bu hayvan da bir şeyler yiyor. Başka hayvanlar için yem oluyor. Şu an elimizde 150 bine yakın cırcırımız satışa hazır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cırcır böceği ürettiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN