Tünektepe Pierre Loti gibi olacak

Antalya Tünektepe'de, İstanbul'daki Pierre Loti Tepesi benzeri bir proje hayata geçirilecek. Teleferik inşaatının bitmesiyle Antalya yeni bir cazibe merkezi kazanacak

Giriş Tarihi: 15.6.2014
Antalya'nın en güzel seyir noktalarından biri olan Tünektepe, Büyükşehir Belediye Meclisi'nde alınan kararla, belediye şirketlerinden ANET'e devir edilmesinin ardından yeni bir cazibe merkezi olma yolunda ilerliyor. Eski Vali Ahmet Altıparmak döneminde temeli atılan teleferik projesinin de bulunduğu tesisi işletme yetkisine sahip olan ANET'in Yönetim Kurulu Başkanı Gökalp Dinçmen, Tünektepe'de İstanbul'daki Pierre Loti Tepesi tarzında bir projeyi hayata geçireceklerini belirtti.

TURİZME KAZANDIRILACAK

Teleferik inşasının bitmesinin ardından Tünektepe'yi yeni bir cazibe merkezi haline getireceklerini ifade eden Dinçmen, bölgede hizmete açacakları lüks standartlara sahip bir otel ile Rus ve Avrupalı zengin turistler için yeni bir destinasyon oluşturacaklarını söyledi. İki etaptan oluşacak projenin ilk etap çalışmalarının Haziran ayı sonlarında başlayacağını aktaran Dinçmen, Tünektepe'yi atıl halinden kurtarıp turizme kazandıracaklarını vurguladı.

ÖNCE YOL AÇILACAK
Tünektepe'de halen inşası süren teleferik projesi bitmeden kapsamlı bir çalışma yapmayı düşünmediklerini belirten Dinçmen, "Şu an Tünektepe yolu teleferiğin ikinci ayak inşaatından dolayı geçici olarak kapalı. Yüklenici firma Haziran ayının sonunda oradaki çalışmalarını bitirecek ve yol tekrar açılacak. Yol açıldıktan sonra oradaki iki büfemizi İstanbul'daki Pier Loti tarzında düzenleyip seyir terası eşliğinde bir çay bahçesini devreye sokacağız. İki büfenin birinde hediyelik eşya diğerinde ise fast food tarzı restoran olacak. Lokanta kısmını önümüzdeki dönem hayata geçireceğiz" dedi.

VIP OTEL YAPILACAK

Teleferik inşasını üstlenen yüklenici firma ile temaslarının sürdüğü ve teleferiğin en geç Kasım ayında faaliyete geçeceğini aktaran Dinçmen, "Teleferik ile ilgili yüklenici firma ile yaptığım son görüşmede en geç önümüzdeki Kasım ayında bitireceklerini söyledi. Fakat biz yol açılır açılmaz halkımızın Antalya'yı seyredebileceği ön çalışmalarımızı bitirmiş olacağız. Bunun dışında oradaki otel tekrar faaliyete geçirilecek. O otel zamanında başka amaçlar için kullanıldı. Biz Antalya'ya yakışır, teleferiği ile birlikte hizmet verebilecek bir VIP otel yapıp, şehrimize gelen zengin turistlerimizin huzur içerisinde kalacağı bir tesis hazırlığı yapmaktayız" şeklinde konuştu.

PİERRE LOTİ NERESİ?
PIerre Loti Tepesi, İstanbul'un Eyüp ilçesinde Haliç'e nazır bir tepe. Tepe adını 1876 yılında İstanbul'a gelerek buraya yerleşen ve sık sık bu tepedeki bir kıraathaneye gelmesiyle tanınan Fransız roman yazarı ve doğubilimci Julien Viaud'dan alıyor. Pierre Loti ismi yazara 1867 yılında yaptığı Okyanusya seferi sırasında Tahitili yerliler tarafından verilmiş. Millî Mücadele döneminde Anadolu'daki direnişe destek veren ve kendi ülkesi olan işgalci Fransa'yı ağır bir dille eleştiren Loti, Türk halkının sempatisini kazanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tünektepe Pierre Loti gibi olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN