Tuttuğu altın oldu

Giriş Tarihi: 15.6.2014

Bundan 15 yıl önce kendi cebinden Antalya'da yamaç tırmanışı rotaları açmaya başlayan Öztürk Kayıkçı, bugün yılda 20 bin doğa sporcusunun katıldığı turizm hareketliliğinin öncüsü oldu

Fotoğrafını görünce etkilenip geldiği Antalya Geyikbayırı'ndan 15 yıl önce kaya tırmanışı rotaları açmaya başlayan Öztürk Kayıkçı, bugün Antalya'ya, Olimpos, Kaş ve Akyarlar'a kadar uzanan tırmanış noktalarında 20 bin dağcı turistin geldiği yeni bir turizm çeşidi kazandırdı. Yaklaşık 100 euro maliyetli bir rota açmak için 2 gün çalışan ve tüm kazancını tırmanış boltlarına (sabit emniyet çivisi) harcayarak 15 yılda içinde 500'den fazla rota açan Kayıkçı, başta orman köylüleri olmak üzere birçok Antalyalıya yeni ekmek kapısı açmış oldu. Önce Almanya'da yayınlanan bir tırmanış dergisi, ardından birçok yabancı doğa sporu dergisinin ünlü dağcının açtığı rotaları tanıtmasıyla tırmanış bölgeleri, Yeni Zelanda'dan ABD'ye, Güney Kore'den Avrupa ülkelerine kadar birçok ülkenin doğaseverlerin buluşma noktası oldu. Kayıkçı ayrıca Geyikbayırı'nın uluslararası tanırlığı için 28 dakikalık kısa film çekti ve İstanbul'da düzenlenen doğa filmleri festivalinde birinci oldu. Bu film İtalya, Kanada gibi ülkelerdeki dünyanın en büyük doğa ve dağcılık spor festivallerinde de gösterildi.

FESTİVAL DÜZENLİYOR

Antalya'da tırmanış yapılabilecek yerlere nasıl gidildiği, rotalar, yemek yenilecek yerler gibi bilgilerin yer aldığı Antalya Tırmanış Rehberi adlı kitabının 4'üncü baskısı da yapıldı. İngilizce- Türkçe kitap, her seferinde 4 bin sattı. Şu anda yeni rotaların eklendiği 5'inci baskı, Eylül ortasında doğaseverlerin hizmetine sunulacak. Bu yıl tırmanış malzemesi üreticisi bir markanın desteğiyle, uluslararası tırmanış festivali düzenleyecek. Tüm bu kazanımlarından dolayı orman köylüsü, yerli ve yabancı sporcular ile doğaseverler, Kayıkçı'yı bir ilah gibi görüyor. Tüm bunları devletten, yerel yönetimlerden ya da federasyonlardan destek almadan başaran Kayıkçı, buna karşılık, halkının birinci geçim kaynağının dağcı turizmi olduğu Yunanistan'ın Kalymnos adası örneğini verdi. Balıkçılıkla geçinen ada halkının sporcuları ağırlamak için evlerini pansiyona çevirdiğini anlatan Kayıkçı, "Adada yeni rota açmak istediğinizde, yerel yönetimler bolt başta olmak üzere hemen tüm giderleri karşılıyor. Bizde ise bu sporları canlandırdığımız yerlerde, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü'nün bölgeyi çevirip giriş ücreti alacağı söylentileri dolaşmaya başladı. Piknikçilerin buralara bıraktığı çöpleri toplayan doğaseverler, bu söylentiden dolayı endişeleniyor" diye konuştu.

DOĞA EKMEK KAPISI

Antalya'nın doğa sporlarıyla çok önemli bir gelir etme potansiyeli olduğunu vurgulayan Kayıkçı, devlet politikası olmamasından yakındı. Tırmanış, yürüyüş yaptıkları dağlarda taş ve mermer ocakları ile HES açılmasına da tepkilerini dile getiren Kayıkçı, "Doğamızdan elde edeceğimiz gelirin, uzun vadede maden ve enerji yatırımlarından çok daha fazla olacağına inanıyoruz. Üstelik temiz doğa kalacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tuttuğu altın oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN