Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneş ev yalanı açığa çıkarıldı

Giriş Tarihi: 18.6.2014

Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın döneminde güneşten elektrik ürettiği iddia edilen Güneş Ev'in tüm elektrik ihtiyacının Cam Piramit'ten çekilen yeraltı hattı ile sağlandığı ortaya çıktı

Eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın bedava elektrik vaadi ile hayata geçirdiği Güneş Ev'in, şebekeden elektrik kullandığı kesinleşti. Güneş Ev'in elektriğinin güneşten değil, Cam Piramit'ten çekilen hat ile sağlandığı belirlendi.

SABAH AKDENİZ YAZMIŞTI

SABAH Akdeniz, 9 Aralık 2013'te Güneş Ev'in şebeke elektriğinden beslendiği iddialarını gündeme getirmişti. 'Güneş Ev de yalan çıktı' başlığı ile projenin göz boyamaktan başka bir şey olmadığı iddialarını okurlarına aktaran SABAH Akdeniz'e açıklama yapan dönemin belediye yetkilileri, "Güneş, jel akü sistemlerine depolanmakta ve ihtiyaç doğrultusunda anlık olarak kullanılmaktadır. Seranın ısıtılması sıcaklık 5 derecenin altına düşmediği sürece, güneş enerjisi ile ısıtılan suyun depolandığı boyler sistemi ile gerçekleştirilmekte, bu durumda da şebeke elektriğine gerek kalmamaktadır" diyerek iddiaları yalanlanmıştı. Aradan geçen 6 aylık sürenin ardından Güneş Ev'e giden şebeke elektriği hattı gün yüzüne çıktı. Bir ucu Cam Piramit'te diğer ucu Güneş Ev'de olan elektrik hattı, SABAH Akdeniz'in gündeme getirdiği iddiaları doğruladı. Çekilen hat fotoğraflarla ve uzman tespitleri ile belgelendirildi.

YAR ALTINA GİZLENDİ

Güneş Ev'e giden elektrik hattında 26 milimetrelik kabloların kullanıldığı bu kabloların borular içerisine konarak, AKM bahçesindeki yağmur suyu giderlerinden geçirildiği tespit edildi. Kaldırımın altından Antalyaspor Kavşağı'na ulaşan hattın, buradaki sinyalizasyon lambalarının yer altındaki bağlantılarından Güneş Ev'e ulaştığı görüldü. Güneş Ev'in tüm enerji ihtiyacını söz konusu hattan sağladığı ve tesisteki tüm elektrikli eşyaların buradan gelen enerji ile çalıştırıldığı belirlendi.

12 GEREKSİZ PERSONELİ VAR
Güneş Ev'in elektrik üretmek yerine şebekeden elektrik kullanması tüm dikkatlerin, şehrin en önemli noktasında bulunan projeye yönelmesini sağladı. Tesisin projeyi inşa eden sponsor firmanın reklamını yapmaktan başka bir işe yaramadığı vurgulanırken, Güneş Ev'de çalışan 12 personele her yıl gereksiz yere binlerce lira para ödendiği ifade edildi. Elektriğini şebekeden elde eden ve amacına hizmet etmeyen bir tesiste 12 personelin ne iş yaptığı merak konusu oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneş ev yalanı açığa çıkarıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN