Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En çevreci sistem

Antalya'da üretilen Euromate adlı sistem, işletmelerdeki baca sorununu çözdü. Yeni sistem sayesinde görsel kirliliğin önüne geçilirken zararlı gazların doğaya salınması engelleniyor

Giriş Tarihi: 21.6.2014
Antalyalı Eko-Tek firması tarafından üretilen Euromate adlı baca sistemi, çevreci yapısı ile etrafa yayılan duman ve kötü kokuların yok olmasını sağlıyor. Özellikle restoran ve otellerin yaydığı dumanların doğaya salınmasını engelleyen sistem, baca gereksinimi duymadığı için binalarda oluşan görsel çirkinliğin de önüne geçiyor.

YAĞ YAKILIYOR

Sistemin işletmelerin istenilen her yerine kurulabileceğini ifade eden Eko-Tek firmasının kurucu ortaklarından Tayfun Aydın, cihazın yüksek elektrik akımı yaratarak karbonların yakılmasını sağladığını ifade etti. Yanan karbonlar ile birlikte yağların parçalara ayrıldığını aktaran Aydın, Euromate'in sadece bir klima kadar elektrik tükettiğine de dikkat çekti. Sistemin çalışma prensibini özetleyen Aydın, "Elektrostatik filtre yağları parçalıyor ve bu sayede koku yok oluyor. Buradan koku kaçar ise bunu da karbonlar tutuyor ve dışarı temiz hava veriliyor. Bu sayede doğa korunuyor" dedi.

KİRLİLİĞE SON
Şirketin diğer kurucu ortağı olan Ümit Yıldız ise Euromate sayesinde restoranların çevresinde bulunan binalarda yaşayanların rahat bir nefes aldığına dikkat çekti. Dışarıya koku ve duman çıkmaması sebebiyle işletme çevresinde ikamet edenlerin büyük bir rahatlık yaşandığını söyleyen Yıldız, "Sistem sayesinde bacalarda biriken yağ ve kurum sorunu da ortadan kalktığı için yangın riski ise en aza inmiş oluyor. Ayrıca bina dışına baca yapmak gibi bir gereksinim olmadığı için bacaların yarattığı görsel kirliliğin de önüne geçilmiş olunuyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En çevreci sistem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN