Esnaf kermes mağduru

ATSO, AESOB ile ATB, Antalya'da sıkça görülen ve gıda güvenliğinden uzak, vergi ödemeyen ancak birer açıkhava AVM'sine dönüşen uzun süreli kermeslere karşı seferberlik ilan etti

Giriş Tarihi: 22.6.2014
Gıda güvenliğinden bihaber, vergisiz ve denetimsiz açıkhava AVM'leri gibi işleyen kermesler, AESOB'dan sonra ATB ile ATSO'nun da ortak gündem maddesi haline geldi. Üretici, aracı ya da esnaf olan üyelerinin tepkileri üzerine konuyu gündeme getiren Antalya iş dünyası örgütlerinin temsilcileri, yerel yönetimlerden, ticarethanelere dönüşen kermeslere çeki düzen getirecek bir yönetmelik hazırlamasını istedi.

VERGİSİZ FATURASIZ KAZANÇ

Düzenleme isteğini ziyaret ettiği Vali Sebahattin Öztürk'e dile getiren AESOB Başkanı Abdullah Sevimçok, bugüne kadar yapılan kermesler masumane olduğu için kimsenin tepki göstermediğini söyledi. Ancak bazı kermeslerin 15 gün sürdüğünü anlatan Sevimçok, "Mağazalarda olmayan konfeksiyon ürünleri, abiyelerin bile satıldığı sektör halini aldı. Kimse 'malı nereden alıyorsun, kaça satıyorsun, vergisi, faturası nerede?' diye sormuyor" diye dert yandı.

HAKSIZ REKABET

Bir yere fayda sağlanacak mantığıyla yapılan kermeslerin bu işten geçimini sağlayan esnafa ciddi zarar vermeye başladığını vurgulayan Sevimçok, ciddi haksız rekabetle kazanç sağlandığını söyledi. Esnafın dükkanlarında satmasına izin verilmeyen ürünlerin kermeslerde satıldığını belirten Sevimçok, "Hem vergi veriyoruz, hem ruhsatlandırma için ciddi çalışıyoruz. Öte yandan kermes 15 gün sonra bitiyor, sonra başka bir yerde devam ediyor. Kermes olmaktan çıkmış pazar haline gelmiş. Vali Öztürk'e bunu dile getiriyoruz" diye konuştu.

ŞİKAYETE CEVAP GELMEDİ
Üyelerinden gelen şikayetler üzerine Valilik, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve belediyelere yazdıkları şikayet dilekçelerine cevap bile alamadıklarını belirten ATB Başkanı Ali Çandır, kuralsızlıkların kural olduğu bir şehirde yaşamaya doğru gidildiğini söyledi. Bu anlamda değerlendirildiğinde iyi niyetli kermesleri istisna tuttuklarının altını çizen Çandır, "Kuralsız şekilde 365 gün kayıt dışı sadece ticaret yapmak gelenek hali aldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tüm eforunu gıda güvenliğine harcarken, gıda güvenliğinden uzakta, nasıl yapıldığı bilinmeyen, iyi şartlarda yapılsa bile satış koşullarında sağlığa ne tip etki bıraktığını bilemediğimiz ürünler satılıyor" diye görüş verdi.

YASAL ZEMİN GEREKLİ

ATSO Un ve Unlu Mamüller Meslek Komitesi, 2 Haziran'daki toplantısında okullarda yapılan kermeslere hangi şartlarda izin verildiğini sorgulayan bir yazıyı Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderdi. Komite üyesi Perge Kıtır Fırın sahibi Murat Totoş, "Yaşananların gerçek boyutunu anlattık ve okul kermeslerinin yasal zeminde yapılması gerektiğini Milli Eğitim Müdürlüğü'ne giderek talep ettik. Haziran'ın 26- 27'sine kadar sonuç gelmezse, bunu ATSO meclisindeki konuşmamda dile getireceğim" diye konuştu.

KOLEJLER DE YAPIYOR

Kendi çocuğunun okulunda düzenlenen kermesi görünce konuyu gündeme taşıyan Totoş, "Okul bahçesine masa koyulmuş, üzerinde börek pişirilip satılıyor. Benim bildiğim kermeslerde veliler evde börekçörek yapar ve geliri okula bağışlamak adına satılırdı. Eğitime katkı olmaktan çıkmış, yeni bir kazanç kapısı haline gelmiş" diye konuştu.

SİYASİ PR OLARAK GÖRÜLÜYOR
Fuar statüsünde olması gereken sergi, tanıtım günleri adı altında yapılan ticari amaçlı çeşitli etkinliklere de değinen Çandır, "Hap yap para kap mantığında çeşitli etkinlikler düzenlendiğini görüyoruz. Bunları da bizim siyasilerimizin siyasi PR olarak görerek desteklediğini görüyoruz. Bunları kurallı yapmamız gerekiyor. Kermeslerde çocukları da işin içine katarak, kültürü ve sanatı kullanarak yapmak gerekir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esnaf kermes mağduru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN