EXPO'nun ilk konukları

Antalya'da yapılacak botanik EXPO'su için 17 ülkenin katılacağına dair bilgilendirme yaptığı ve 100 ülkenin katılmasının hedeflendiği belirtildi

Giriş Tarihi: 23.6.2014
Antalya'da düzenlenecek "Çiçek ve Çocuk" temalı EXPO 2016 Antalya için davet edilen 180 ülkeden 17'sinden "Evet" yanıtı geldiği bildirildi. EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Selami Gülay, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker'in imzasıyla 180 ülkeye davet gönderildiğini ve şu ana kadar 40'ın üzerindeki ülkeden geri dönüş olduğunu anlattı. Selami Gülay, "17 ülke katılacağını deklare etti, 7-8 tanesi ise gerek ekonomik gerekse ülkelerindeki siyasi nedenler nedeniyle katılamayacağını bildirdi. Diğer ülkelerden ise inceleme çalışmalarının devam ettiğiyle ilgili cevap geldi" diye konuştu. Gülay, EXPO'ya 100 ülkenin, 30 uluslararası kuruluşun katılmasını hedeflediklerini vurguladı.

ANTALYA CAZİP

Antalya'ya yaklaşık 50 ülkeden yılda 12 milyon turist geldiğine ve 2016 yılında bu sayının daha da artacağına işaret eden Gülay, EXPO'yu değerlendiren ülkeler açısından Antalya'nın cazip bir merkez olduğunu belirtti. Genel Sekreter Selami Gülay, alanda yer almak için gelen ilk heyetin Çin olduğunu söyledi. Çin'in yaklaşık 2 bin metrekare büyüklüğünde bir alanda bahçe çalışması yapacağını anlatan Gülay, Çin'in EXPO konusunda iddialı bir ülke olduğunu kaydetti.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
Alanda yapılan altyapı çalışmaları hakkında da bilgi veren Gülay, alanın etrafındaki çay nedeniyle olası taşkın tehlikesine yönelik tedbirler alındığını kaydetti. Selami Gülay, EXPO alanı içinde 110 bin dönüm görünümlü göl yapıldığını, doğal bir görünüm için göl tabanının dere taşlarıyla kaplandığını ifade etti. Genel Sekreter Gülay, Şu ana kadar alana bin 500 ağaç dikildiğini ve yıl sonuna kadar yaklaşık 100 farklı türde 20 bin civarında ağaç dikimi yapılacağını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EXPO'nun ilk konukları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN