Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kayısı sezonu 3 liradan kapattı

Giriş Tarihi: 23.6.2014 15:57

Mersin'in Mut ilçesinde 70 bin tona yaklaşan rekolte ve 26 bin ton civarında da kayısı ihracatı gerçekleştirildi.

Mersin'in Mut ilçesinde ilk hasadı yapıldığında 20 liradan alıcı bulan sofralık kayısı, sezonu 3 liradan kapattı.
Mut Belediye Toptancı Hali Sebze Meyve Komisyoncular Derneği Başkanı Mehmet Ali Acar, hasadı tamamlanan kayısıda geçen yıl 76 bin ton olan rekoltenin bu yıl 70 bin tonlara yaklaştığını belirterek, "Geçen yıllara göre rekolte düşük olsa da kayısı fiyatları geçen yıla oranla üç katını geçti. Üreticinin yüzü güldü. Geçen yıl 26 bin ton ihracat oldu ama bu yıl yüzde 80 kaliteli kayısı olması ve mahsulün az olması sebebiyle ihracatta bu yıl 26 bin tonları yine yakaladık, çünkü kalite çok yüksekti. Mut kayısısında yüzde 80'i çok kaliteliydi. Yüzde 20'si ise iç piyasalıktı' dedi.
Mut'un mikro klima iklim özelliğine sahip olması dolayısıyla burada yetişen ürünlerin ayrı bir tadı, lezzeti ve görünümü olduğunu söyleyen Acar, 'Bu yıl ilçenin bereket yılı. Kayısı sezonu başladığında kilosu 3 ila 5 liradan alıcı bulurken şuan sezonu 3 lirayla kapandı. Üretici bu yıl kaliteli kayısı üretmenin karşılığını fazlasıyla aldı' dedi.

Mut ilçesinde bu yıl diğer bölgelere göre don ve kuraklıktan etkilenmeyen kayısı, ihracatın yanı sıra ülke ihtiyacını da karşıladı.
Türkiye genelinde don afeti yüzünden kayısı hasadının yok denecek kadar az olması sebebiyle yurt içi ve yurt dışı alıcılarının tamamen Mut ilçesine yöneldiğini söyleyen Acar, "İç ve dış piyasada büyük bir canlılık oldu. Bu yıl hasattan üreticimiz çok memnun kaldı. Kaliteli ürün üretmenin karşılığını fazlasıyla aldı. Geçen yıl Mut sebze halinde 18 firma ihracatçı kayısı alımı yaparken bu yıl ise 26 ihracatçı firma kayısı alımı yaptı' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayısı sezonu 3 liradan kapattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN