Yunuslara özgürlük için eylem

Yunus parklarının kapatılması için, Antalya Barosu ve Tabipler Odası önderliğindeki grup Cumhuriyet Meydanı'nda eylem yaptı

Giriş Tarihi: 23.6.2014
Antalya'da, yunus parklarının kapatılmasını isteyen bir grup eylem yaptı. Antalya Barosu ve Tabipler Odası'nın önderliğindeki grup, Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelerek, "Yunus parkları kapatılsın", "Esaret turizmine hayır", "Hayvanlı sirklere hayır", "Yunuslara özgürlük", "Esarete sessiz kalmayın" yazılı dövizler taşıdı.

YUNUSLARA ÖZGÜRLÜK

Eylem kapsamında, yunuslara verilen zararların ve yunus ölümlerinin anlatıldığı tiyatro oyunu sahnelendi. Oyun, eyleme katılanların yanı sıra turistlerin ilgisini çekti. Antalya Barolar Birliği Hayvan Hakları Kurulu Başkanı avukat Evrim Ercan, yunus parkları gerçeğini ve dramını anlatmak için bir araya geldiklerini söyledi. İnsanları eğlendirebilmek için yunusların anatomilerine aykırı hareketlere zorlandığını, doğalarına aykırı beslendiğini ve böylece türlerine özgü yeteneklerini kaybettiğini belirten Ercan, yunusların beton havuzlarda değil, açık denizlerde yaşaması gerektiğine işaret etti. Antalya Tabipler Odası'ndan Dr. Hafize Öztürk Türkmen ise "yunus terapisi"nin bilimsel bir dayanağı olmadığını savundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunuslara özgürlük için eylem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN