Budak'tan kentlilik bilinci uyarısı geldi

Giriş Tarihi: 25.6.2014

Kent merkezinin turizmden pay alabilmesi için kaliteli ve sanatsal yatırımlar gerektiğini vurgulayan ATSO Başkanı Budak, kentlilik bilincinin yükseltilmesi gerektiğini vurguladı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, Meclis toplantısında kent merkezinin turizm pastasından pay alabilmesi için toplum kurallarına uyulması gerektiğini vurguladı. Turizmde yüzde 6'lık büyümenin çok ciddi bir rakam olduğunu ama kent merkezinin payını alamadığını hatırlatan Budak, AVM'ler yerine kaliteli mağazaların sıralandığı caddeler, iyi yemek yenilecek yerler, sanat salonları, sanat galerileri olduğunda otelcinin istese de turisti otelinde tutamayacağının altını çizdi.

YEREL YÖNETİME ÇAĞRI
Öte yandan turist taşımacılığından pay almak isteyen taksicilerin yol kapatarak eylem yapması ve Manavgat'ta taklit ürün satan işyerlerinin avukatlara saldırarak arbede çıkarmasının yarattığı olumsuzluklara değinen Budak, "Turist ister ulaşım, ister alışveriş konusunda özgür olmalıdır. Turisti kolundan çeken kim olursa haksızdır. Antalya'da artık bazı şeylerin değişmesi lazım. Bu konuda Valilik, belediyeler, Emniyet Müdürlüğü ve AESOB'a turistin özgürlüğünü azaltacak uygulamalara karşı durmasını rica ediyorum" diye konuştu.

KURALLARA UYULMUYOR

Nüfusu 2 milyon olan Antalya'da artık toplum kurallarına uyulması gerektiğinin altını çizen Budak, kent merkezinde üstü çıplak gezenlere, plajlarda iç çamaşırları ile denize girenlere, kent merkezinde korna çalarak kutlama yapanlara, yaya geçitlerini kullanmayanlara, kurallara uymadan araç kullananlara karşı önlemler alınması gerektiğini söyledi.

DÜĞÜN KONVOYLARINA SON

Yaz günlerinde caddelerde korna çalarak sünnet veya başka eğlence yapan otomobil konvoyları görüldüğünü ve artık bunlara bir son verilmesi gerektiğine işaret eden Budak, "Otomobil konvoylarıyla tur atmak, bu devirde kentlerde olacak iş değildir. Eskiden otomobil, fayton lüks iken böyle kutlamalar yapılırdı. Ama artık büyük kentte herkes böyle yaparsa, kent gürültüden yaşanmaz hale geliyor. Bir tarafta izinsiz gösteri diyoruz, diğer tarafta 10 tane otomobil trafiği tıkayıp ortalığı ayağa kaldırıyor ve kimse bir şey söylemiyor" diye ortak sıkıntıları dile getirdi.

CEZAİ YAPTIRIMLAR GEREKLİ

Toplumsal yaşamda kurallar silsilesi ve bunlara uyulması için ciddi oranlarda caydırıcı etki yaratan cezai yaptırımlar olması gerektiğini savunan Budak, "Hadi Almanya'da üstü çıplak elinizde birayla dolaşın bakalım, seyir halindeyken araçlara makas atın, yanlış yere park edin de ne oluyor görün. Gece aracıyla patinaj yapanlar, egzozu çatlak motosikletini bağırtanların cirit attığına sizler de şahit olmuşsunuzdur" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Budak'tan kentlilik bilinci uyarısı geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN