Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Deniz çayırları alarm veriyor

Giriş Tarihi: 25.6.2014
Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği'nin (IUCN) tehlike altındaki türleri kapsayan kırmızı listeye aldığı posidonia'lar, (deniz eriştesi) tekne çapaları ve kirlilik nedeniyle yok oluyor. Sıçan Adası önünde dalış yapan Akdeniz Üniversitesi Sualtı Uygulama ve Araştırma Merkezi'nden Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, Akdeniz'in akciğerleri görevi gören posidonia çayırlarının tehdit altında olduğunu fotoğraf ve video görüntülerle belgeledi.

BİNLERCE YILDA OLUŞTU

Oksijen üretmesinin yanında nitratlı ve fosfatlı bileşenleri besin olarak değerlendirmesi, deniz erozyonunu önlemesi, canlıların saklanma ve yuvalanma alanı olması ve otçul canlılara besin sağlayan posidonia çayırlarının binlerce yılda oluştuğunu vurgulayan Doç. Gökoğlu, onlarca metre uzunluğundaki tekne çapaları ile teknelerden bırakılan atıkların bu ekosistemi bozduğunu söyledi. Deniz ekosisteminde yüksek bitki olarak tanınan bu Akdeniz bitkisinin en fazla Türkiye ve Antalya kıyılarında görüldüğünü açıklayan Gökoğlu, "Yüzyıllardır var olan posidonia çayırları sadece Sıçan Adası'nda değil, Antalya'nın ilçelerinde de var. Korunması için teknelerin çapa atmaması gerekiyor. Bunun için teknelerin bağlanacağı tonozlama ya da kazıklama yapılabilir. Bunun için de merkezimiz göreve hazırdır" diye konuştu.

BATIKLAR DA PARÇA PARÇA
Çapaların sadece ekosistemi değil, kıyılardaki batıklar gibi sualtı kültür varlıklarını da tahrip ettiğini anlatan Gökoğlu, "Bir tekne çapasının sualtındaki bir amforanın kırıp geçtiğini görüntüledim. Sualtı arkeologlarının etiketlediği batıkların üzerine bırakılan çapaların yarattığı tahribatı gördüm" diyerek, ilgili kurumları uyardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deniz çayırları alarm veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN