Keyif uğruna cennet yandı

Antalya'nın Kumluca ilçesindeki tatil bölgesi Adrasan'da kızılçam ağaçlarının bulunduğu alanda önceki gün piknikçilerin yaktığı ateşten çıktığı sanılan yangın 16.5 saat sonra kontrol altına alınabildi. Tesisler ve evler büyük zarar gürdü

Giriş Tarihi: 30.6.2014
Antalya'nın Kumluca ilçesindeki tatil bölgesi Adrasan'daki İnceboyun mevkisinde kızılçam ağaçlarının bulunduğu alanda hafta sonunda çıkan yangın 16.5 saat sonra kontrol altına alınabildi. Dünyanın en güzel koylarına sahip Adrasan koyunun yanması en çok turistleri üzdü. Antalya Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, şu ana kadar 125 hektar ormanlık alanın yandığını açıkladı. 8 turistik işletme kül oldu. Kumluca Kaymakamlığı hasar tespit çalışmalarına başladı. Esnaf yangının piknik ateşinden çıktığını iddia ederken jandarma ve orman yetkilileri çalışmanın sürdüğünü kesin sonucun belirlenemediğini söyledi. Bölgede turizm sezonu bitme noktasına geldi.

YEŞİL DOKU KARARDI

Dünyanın ve Türkiye'nin en güzel koylarından olan Adrasan koyunda çıkan orman yangının ardından cennet sahil karardı. Günün aydınlanmasının ardından yeşillik ve çam ağaçları ile örtülü bölgenin kül olması daha net ortaya çıktı. Cennet koyun kararmasına en çok bölgede tatilini geçiren yerli ve yabancı turistler üzüldü. Bazı turistler ise gözyaşlarını tutamadı.

ESNAF ÖFKELİ

Adrasan'daki yangında işyerleri kül olan esnaf ise yangına geç müdahale edildiğini iddia etti. Yangın çıkar çıkmaz durumu orman yetkililerine bildirdiklerini de belirten işletme sahipleri, "Alevler yükselerek tesislerimiz yanarken orman itfaiyesi önce bizim tesislerimize müdahale etmesi gerekirken ormana yöneldiler. Tesislerimiz göz göre göre yandı" diye tepkilerini dile getirdi. Orman yetkilileri ise bu durumu yalanlayarak, "Biz olaya anında ve zamanında müdahale ettik" diyerek kendilerini savundu.

PİKNİK ATEŞİ ŞÜPHESİ

Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, Ankara'dan bölgeye geldi. Üzmez, yangın yönetim aracında Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinden yangının durumu hakkında uydu fotoğrafları üzerinden bilgi aldıktan sonra yangının etkilediği yerleri gezerek yerinde inceleme yaptı. Antalya Orman Bölge Müdürü Mustafa Türk, Üzmez'e son durum hakkında bilgi verdi. Genel Müdür Ümez, felaketi yaşadıklarını belirterek ekiplerin canla başla çalışarak kontrol altına aldıklarını bildirdi. Yangının sel ve deprem gibi büyük bir afet olduğunu belirten Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, "Piknik sahası olarak tarif ettiğimiz yerde yine tahminen piknikçiler tarafından çıkarıldığını düşündüğümüz bir yangın ormana sirayet etti. Yukarıda piknik yapılan düzlük bir alan var. İlk çıkış noktası da orası olduğu için piknikçilerden kaynaklandığını tahmin ediyoruz" diye konuştu.

YANIK KOKUSU HAKİM

Yangında yaralananın ve can kaybının olmadığı Adrasan, felaketin ardından yeni güne önceki günden kalan yanmış oteller, ormanlık alan ve yanık kokusunun yanı sıra yangın alanını soğutmaya çalışan helikopterin sesiyle uyandı. Gün doğarken helikopterler yangının yeniden alevlenmemesi için bölgeyi soğutmak için denizden su çekmeye devam eti. Sabah güneşin doğmasıyla birlikte meydana gelen zararın büyüklüğü de ortaya çıktı. Yangından etkilenen işletme sahiplerinin üzüntüleri yüzlerine yansırken, bazı kısmen etkilenen işletmelerde de vatandaşlar kendi imkanlarıyla yangının izlerini silmeye çalıştılar. Yangına Antalya Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait yaklaşık 300 orman işçisi ile 40 arazöz ve 10 su tankeri karadan, 7 helikopter ve 2 amfibik uçak da havadan müdahale edildi.

HASAR TESPİTİ YAPILIYOR

Facianın ardından bilgi veren Kumluca Kaymakamı Canan Hançer Baştürk, "Yangında 8 işletme zarar gördü. Hasar tespit çalışmaları yapılıyor. Ne kadar bir zarar oluştuğu çalışmaların ardından belli olacak. Beldede 78 işletmemiz var. İşletmelerin çocuğu günübirlik pansiyonlar ve hediyelik eşya dükkanları. Oteller erken boşaltıldığı için can kaybımız yok. Çok üzgünüz, artık hızlı şekilde yaraları sarmaya bakıyoruz" diye konuştu. Kumluca Kaymakamı Baştürk, olayın adli boyutunu ortaya koymak amacıyla jandarma tarafından incelemelerin yapıldığını da belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Keyif uğruna cennet yandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN