Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emekli kenti şehir efsanesi

Antalya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'nden açıklanan veriler 'Emekli kenti Antalya' algısının şehir efsanesinden ibaret olduğunu ortaya koydu

Giriş Tarihi: 1.7.2014
Sosyal Güvenlik Antalya İl Müdürlüğü'nden alınan rakamlar, 'Emekli kenti Antalya' algısının şehir efsanesinden ibaret olduğunu ortaya çıkardı. Sosyal güvenlik kapsamındaki emeklilerin toplam il nüfusuna oranının yüzde 12.24 olduğu bildirildi.

EMEKLİLER AZINLIKTA

Son tespitlere göre nüfusu 2 milyon 158 bin 265 olan Antalya'da sosyal güvenlik kapsamında aktif çalışan kişi sayısının 657 bin 909 olduğu açıklandı. Antalya'da yaşayan emekli sayısının ise aktif çalışanların çok altında kaldığı, kentte sadece 264 bin 200 emeklinin bulunduğu belirlendi. Bu rakamlara göre sosyal güvenlik kapsamındaki aktif çalışanların toplam il nüfusuna oranı yüzde 30.48 olurken, sosyal güvenlik kapsamındaki emeklilerin toplam il nüfusuna oranı yüzde 12.24'te kaldı.

GÖÇÜN SEBEBİ İŞ

Antalya'nın çok aktif bir şehir olduğunu ve hemen her yıl bir ilçesi kadar büyüdüğünü belirten Sosyal Güvenlik İl Müdürü Selim Erol, "Kış aylarında ülkemizin diğer bölgelerine göre daha ılıman bir iklim yapısına sahip olması sebebi ile emeklilerin Antalya'ya göç ederek hayatlarını burada devam ettirdikleri yönünde bir algı bulunsa da istatistikler bunun doğru olmadığını, ilimize göç eden nüfusun aslında çalışma hayatında yer almak için geldiğini gösteriyor" dedi.

RAKAMLAR ARTTI

2013 yılının aynı döneminde Antalya'da 57 bin 843 işyeri bulunurken 2014 yılında bu rakamın 61 bin 793'e ulaştığını belirten Erol, "Sigorta kapsamında 2013 yılında toplam 610 bin 844 kişi aktif olarak çalışırken 2014 yılında bu rakam 657 bin 909'a yükseldi. Aylık alan kişi sayısı 2013 yılı verilerine göre 250 bin 68 iken 2014 yılı verilerine göre 264 bin 200 olmuştur" açıklamalarında bulundu.

TURİZM ÖNEMLİ ETKEN

Erol, şunları söyledi: "Sigortalı olarak çalışan kişi sayısındaki artışın, aylık alan kişi sayısındaki artışın üç katından daha fazla olduğu, dolayısıyla çalışmak için gelen genç nüfusun daha fazla olduğunu bu rakamlara bakarak söyleyebiliriz. Özellikle yaz aylarında turizm sektörünün de etkisi ile mevsimsel çalışanların ve bu dönemlerde şehir dışından çalışmak için göç edenlerin de katılımı ile çalışan sayısı artmakta ve bu kişiler, çalışma hayatına dahil olarak bakılmakta yükümlü olunan kişi statüsünden çıkarak, aktif çalışan statüsünde yer almaktadır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emekli kenti şehir efsanesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN