Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte felaketin boyutu

Antalya'nın Kumluca ilçesine bağlı Adrasan Mahallesi'nde kızılçam orman yangınının öncesi ve sonrası çekilen gökyüzü fotoğrafları felaketin yürek yakan boyutunu gözler önüne serdi

Giriş Tarihi: 2.7.2014
Antalya'nın Kumluca ilçesine bağlı Adrasan Mahallesi'nde hafta sonunda çıkan orman yangınının öncesi ve sonrası çekilen gökyüzü fotoğrafları felaketin boyutunu ortaya çıkardı. Fotoğraflarda Adrasan Koyu'nun yeşillerinin nasıl siyaha büründüğü net olarak ortaya çıktı. Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, yanan bölgenin en kısa zamanda yeniden ağaçlandırılacağını söyledi. Orman yetkilileri ise 125 hektarlık arazinin ağaçlandırılması için çalışmaların en kısa sürede başlanacağını bildirdi.

YENİDEN AĞAÇLANDIRILACAK

Yangının ardından gökyüzünden aynı noktadan çekilen fotoğrafta ise yeşilin ve mavinin karanlığa büründüğü net olarak ortaya çıkıyor. Bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin görmeye alışkın olmadığı insanın içini karartan görüntüsü karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Antalya Orman Bölge Müdürü Mustafa Türk, yanan bölgenin eski güzelliğine kavuşması için çalışmalara başlandığını söyledi. Bölgenin eskisinden daha güzel olması için ellerinden gelen tüm özveriyi göstereceklerini de belirten Türk, "Adrasan yeniden ağaçlandırılarak eskisinden daha güzel hale getirilecek" dedi.

'GEREKEN YAPILACAK'
Yaşanan korkunç yangının ardından Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, Orman Bölge Müdürü Mustafa Türk ile birlikte bölgeyi hem helikopterle havadan hem de karadan inceleyip işyerleri yanan esnaf ile görüştü. Yangında orman alanlarının yanı sıra bazı işletmelerin de zarar gördüğünü hatırlatan Öztürk, "En kısa zamanda burasını, yollarını yaparak ağaçlandıracağız. Yani bir sene, 1,5 sene içerisinde burada her şeyin bitmiş olduğunu göreceğiz. 2015'in sonunda her şey tamamlanmış olacak" dedi. Bu kadar yoğun nüfusun olduğu yerde riskleri sıfırlamanın mümkün olmadığına dikkat çeken Öztürk, "Yangının nedeni piknikçiler olabilir fakat başka sebepler de olabilir. Elimizde bu konuyu yüzde 100 doğrulayacak bir bilgimiz yok" diye konuştu. Öztürk, yangınla Adrasan'da imar, tapu sorunu gibi sorunların da ortaya çıktığına işaret ederek, şöyle devam etti: "Yangından etkilenen işletmeler ruhsatlı değil. Diğerlerinin de ruhsatı yok. Geçmişte burası hem milli park hem SİT alanı hem de kıyı kenar çizgisi bakımından sorunlu. Yani üç sebebi var. Dolayısıyla bu konu yasal düzenlemeye bağlıdır. Şu andaki mevzuat buna izin vermiyor." Öztürk, yangından etkilenenenlere maddi destek sağlanabilmesi için çalıştıklarını anlattı. SGK İl Müdürlüğü de bölgedeki işletmelere sigorta primleri ile ilgili kolaylık sağlanacağını duyurdu.

MÜDAHALEDE İHMAL İDDİASI
Bir gazetecinin, yangına müdahale sırasında ekiplerin ihmali olduğu yönünde vatandaşların iddiaları bulunduğunu ifade etmesi üzerine Vali Öztürk, bu tür olayların ardından vatandaşların kesin bilgiye dayanmayan yanlış bilgiler aktarabildiklerini belirtti. Yangının 18 saat gibi bir sürede söndürüldüğünü hatırlatan Öztürk, şöyle konuştu: "Yangında ilk dört beş saatte alanın yüzde 80'i yanmıştı. Yani ekiplerin buraya gelişi gidişi yarım saatlik süre. Biz de helikopterle geldik. Gördüğünüz gibi orman arazisinde yol yok.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte felaketin boyutu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN