Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizmcinin yüzü gülüyor

Giriş Tarihi: 2.7.2014

TÜROFED Başkanı Ayık ilk 5 aylık verilere göre ülke genelinde turist sayısında yüzde 8'lik bir artış olduğunu, yıl sonunda çift haneli bir büyüme beklediklerini söyledi

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı (TÜROFED) Osman Ayık, turizm sektörünün 2023 yılı için belirlenen 50 milyon turist 50 milyar dolar gelir hedefine adım adım ilerlediğini söyledi. Geçen yılın turizm açısından çok başarılı geçtiğini anlatan Ayık, 2014 yılına da aynı umutla girdiklerini ve mayıs ayı verilerinin umutları güçlendirdiğini kaydetti.

HEDEF ÇİF HANELİ BÜYÜME

Antalya genelinde yaklaşık yüzde 6'lık bir artış yaşandığını dile getiren Ayık, "İlk 5 aylık verilere göre Türkiye genelinde yüzde 8'lik bir artış söz konusu. Bütün şartlar olumlu bir şekilde gelişirse, geçmiş yıllarda olduğu gibi çift haneli bir büyümeyi gerçekleştirmeyi tahmin ediyoruz" diye konuştu.

RUS PAZARINDA ARTIŞ VAR

Antalya'ya bu yıl gelecek turist sayısının 13 milyonu aşmasının beklendiğini anlatan Ayık, Türkiye'nin 50'nin üzerinde ülkeden misafir ağırladığına işaret ederek, "Bazı kaynaklarda daralma yaşasak da alternatiflerimiz çok olduğu için bunları değerlendirebiliyoruz. Avrupa pazarında sıkıntılar yaşıyoruz ama Rus pazarında ciddi artışlar var. İsrail pazarı tekrar canlanmaya başladı, Balkan ve İran pazarında da artışlar sürüyor. Bunların hepsini düşündüğümüz zaman hedeflerimize emin adımlarla yürümeye devam ediyoruz" dedi.

RAMAZAN'IN ETKİSİ
Ayık, Ramazan ayının yaz dönemine denk gelmesi nedeniyle yerli turistte azalma yaşandığını ancak yabancıların etkilenmediğini söyledi. Yerli turist düşüşünün bayramda telafi edileceğine işaret eden Ayık, tarihi önceden belli olan Ramazan için gerekli tedbirleri aldıklarını ve yurt dışıpazarlarına yöneldiklerini bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmcinin yüzü gülüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN