Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beyaz altına dönüş

Giriş Tarihi: 3.7.2014

Antalya'nın pamuk üretiminin 2008'de dibe vurmasının ardından, zamanla geriye dönüş başladı. Bu yıl teşvikte yapılan artışla geçen yıla göre yüzde 25 üretim artışı bekleniyor

Çeşitli sebeplerle üretimi en aza düşen pamuk para etmeye başlayınca, üretim hızla artmaya başladı. Bu yıl teşviğin arttırılması, mısır ile buğday üreticilerinin beklediğini alamaması nedeniyle, Antalya'nın 2014 yılı üretiminin geçen yıla oranla yüzde 25 artacağı öngörülüyor. Cumhuriyet'in kurulduğu yıllarda Antalya'nın en büyük ihracat kalemi olan pamuk, yeniden çiftçinin gözbebeği oluyor.

BEKLENTİ 23 BİN TON

Geçen yıl 45 bin dekarda üretim yapan çiftçiden 18 bin ton pamuk aldıklarını hatırlatan Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Antbirlik) Genel Müdürü Atila Diniz, bu yıl 60 bin dekarda üretilen 23 bin ton pamuk alımı yapmayı öngördüklerini açıkladı. Üretim artışı ya da azalışının her yıl çeşitli etkenler nedeniyle farklılıklar gösterdiğinin altını çizen Diniz, "Birliğimizin rekoru, 1988 yılında 412 bin dekarda üretilen 107 bin ton pamuk alımı olmuş. Ama o yıllarda tekstil sektörümüz bu kadar gelişmiş değildi ve bu kadar pamuk ihtiyacımız yoktu. Tabi ki o günlere dönmemiz imkansız. O tarlalar artık otel, yol, ev, narenciye bahçesi oldu" şeklinde konuştu.

ALICISI TÜRK
Üretim artışına rağmen hala Türkiye'nin pamuk ihtiyacının ancak yarısını karşılanabildiğinin altını çizen Diniz, Çin'den sonra en fazla pamuk ithalatı yapan ülkenin Türkiye olduğunu söyledi. Yıllık 2 milyar dolar pamuk ithalatı yaparak Türk tekstilcisine pamuk yetiştirmeye çalışıldığını anlatan Diniz, pamuğun alıcısının her zaman hazır olduğunu ifade etti.

ÜRETİM-SATIŞ TEŞVİĞİ
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın pamuk teşviğine rağmen Antalyalı çiftçinin en fazla pamuk ithal edilen ABD'li meslektaşıyla eşit koşullarda olmadığını anlatan Diniz, "ABD'deki üretim alanlarının çok büyük olması ve kullanılan teknoloji nedeniyle 1 dekar için 11 litre mazot harcanırken, Antalyalı çiftçi 23-26 litre tüketiyor. Üstüne üstlük ABD'de mazot çok daha ucuz. Bunun yanında Antalyalı çiftçi ithal gübre, tohum gibi giderlere de daha fazla ödüyor. ABD'nin bakanlığı üretimde A'dan Z'ye kredi ve teşvik veriyor. ABD'li daha az işleme masrafı olan GDO'lu pamuk dikiyor ve işçilik daha ucuz" diyerek, teşviklerin arttırılmasıyla üretimin de artacağını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyaz altına dönüş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN