Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oruçta kalbe dikkat

Giriş Tarihi: 4.7.2014

Memorial Antalya Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Cömert, Ramazan ayında oruç tutarken, kalp sağlığı açısından nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgi verdi

Memorial Antalya Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Nuri Cömert, sağlıklı bir kalp için Ramazan ayı süresince dikkat edilmesi gerekenleri anlattı. Oruç tutmanın kan yağlarını düzenlediği ve iyi huylu olarak bilinen (HDL) kolesterol düzeyini olumlu yönde etkilediğini belirten Cömert, "Oruç tutanlarda damar sertliğinin daha az olduğu, insülin duyarlılığının arttığı, oruç sayesinde kalp damar sistemindeki pıhtılaşma mekanizmaları, kolesterol ve koroner kalp hastalığı için bir risk faktörü olan homosistein gibi maddeler üzerinde olumlu değişimler olduğu ve strese dayanmanın kolaylaştığı bilinmektedir" dedi.

HIZLI YEMEYİN

Uzun süre maruz kalınan açlık ve sıcak hava nedeniyle oluşan sıvı kaybının gerekli tedbirler alınmadığı takdirde şikayetlere neden olabileceğini belirten Cömert, "İftar vaktinde aşırı ve hızlı yemek yemek vücuttaki kan akımının bağırsaklara yönelmesine sebep olur. Bu durumda diğer organlara giden kan miktarı azalabileceğinden kalp damar hastalığı olan kişilerde tansiyon düşmesi, göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı, bayılma, baygınlık hissi gibi şikayetler oluşabilir. Bu durumdan korunmak için acele etmeden, özellikle sıvı alımına önem vererek ve kalori içeriği hafif gıdalardan başlayarak oruç açılmalıdır" diye konuştu.

DOKTORA BAŞVURMALI

Kalp ve damar hastalıkları nedeniyle (stent takılmış olan kişiler, açık kalp ameliyatı olanlar) ilaç tedavisi alan kişilerin oruç tutmasındaki kararın hastalığın ciddiyet derecesine göre doktor ve hasta diyaloğuyla verilmesi gerektiğini belirten Cömert, "Hasta oruç tutacaksa kullandığı ilaçlar doktor kontrolüyle düzenlenmelidir. Fakat ileri derecede kalp yetersizliği olanlar, kalp kapak hastalığı olanlar (özellikle yapay kapak takılmış olanlar), şeker hastalığıyla birlikte kalp damar hastalığı olanlar, insülin bağımlı şeker hastaları ve düzensiz kan basıncı olan kişilerin oruç tutması sakıncalıdır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oruçta kalbe dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN