Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlletten sıyrıldı kurtarıcı oldu

Antalya'da lise birinci sınıfta iken uyuşturucunun pençesine düşüp okuldan atılan ve ölümün eşiğine kadar gelen Seçil Aşık, şimdi uyuşturucu kurbanı gençleri kurtarıyor

Giriş Tarihi: 5.7.2014
Antalya'da 17 yaşında uyuşturucunun pençesine düşüp okuldan atıldıktan sonra defalarca ölüm ile burun buruna gelen Seçil Aşık, şimdi bağımlı gençleri kurtarıyor. Şu ana kadar 10 bağımlı liseli genci kurtaran Seçil, önce tiyatro oyunu yazıp oynadı şimdi de yaşadıklarını film senaryosu haline getiriyor. Antalya'da 10 bin kullanıcı olduğunu belirten Seçil Aşık, "Uyuşturucunun merkezi olarak bilinen Zeytinköy'den (Yeşildere Mahallesi) geçmemek için iki otobüs değiştiriyorum" dedi.

LİSE 1'DE BAŞLADI

Antalya'da lise birinci sınıfa giden Seçil Aşık, sigara bile kullanmazken, 'bir kereden bir şey olmaz' diyerek bağımlı oldu. Eroin alabilmek için ailesinin altınlarını ve dövizlerini sattı. 'Gel sana uyuşturucu verelim' diyenlerin tacizine uğradı, darp edildi... Derslerinde başarısız oldu. Bir yıl sınıfta kaldı. Lise son sınıfta iken uyuşturucu kullanmaktan okuldan atıldı. Yıkımlar arka arkaya gelince evini ve ailesini terk etmek zorunda kaldı.

HAYATI SIFIRLIYORSUN

Uyuşturucu kullanırken defalarca ölümün eşiğine geldiğini belirten Seçil Aşık, "Bağımlı olduktan sonra polisler yakaladı. Tedavi amaçlı bir kez Antalya'da AMATEM'e yatırıldım. Bir kez Manisa'ya tedavi amaçlı götürüldüm. Her tedavi sonrası biraz daha fazla uyuşturucu almaya başladım. Tam bağımlı olduktan sonra her şeyi sıfırladım. Defalarca intihar etmek istedim. En son koluma enjekte ettiğim uyuşturucudan sol kolum enfeksiyon kapmış. Doktorlar kolumu kesmekten bahsederken, ben uyuşturucuyu düşünüyorum. Kaybedecek hiçbir şeyim yoktu. Narkotik polisleri beni buldu. Tedavi olmam için İstanbul'da özel bir merkeze gönderdi. Orda tedavi oldum. Antalya'ya dönüşte de Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) Antalya temas noktasında tedavime devam edildi" dedi.

SİGARAYI DA BIRAKTI
Şu an 23 yaşında olan Seçil Aşık, eroinden TUBİM sayesinde 1.5 yıl önce kurtulduğunu söyledi. Uyuşturucu için hırsızlık yaptığını da belirten Seçil, "İğneler yüzünden kolumu kaybetme noktasındaydım. İlk önce ameliyatla kolumu kurtardılar. Sonra tedavi sürecim başladı. Sanki yeniden doğdum. Beni görenler 'Bu kız bıraktıysa herkes bırakır' diyor. Bu gerçekten hoşuma gidiyor. Bir ay önce sigarayı bıraktım TUBİM'in düzenlediği doğa yürüyüşleri bana çok iyi geldi. Yeni arkadaş çevrem oldu. Sosyal faaliyetler ile de kişiliğimi buldum. Uyuşturucudan uzaklaştıkça kendi öz güvenim yerine geldi. Takı tasarım kursu aldım. Bir mesleğim bile oldu. Şimdi yarım kalan lise eğitimi tamamlayıp üniversite okuyacağım" diye konuştu.

SENARYO YAZIYOR
Seçil Aşık'ın yazıp oynadığı tiyatro oyunu, geçtiğimiz günlerde Muratpaşa Belediyesi tarafından yaptırılan Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) Antalya Temas Noktası hizmet binasının açılışında sahnelendi. Aşık, şimdi de yaşadıklarını film senaryosu haline getiriyor.

DANIŞMANLIK YAPIYOR
Seçil Aşık, kaybettiği 6 yılı telafi etmek için gece gündüz çalışıyor. En çok da TUBİM Temas Noktası'na gelen arkadaşlarına uyuşturucuyu bıraktırmak için uğraşıyor. Onlara ücretsiz danışmanlık yapıyor. Şimdiye kadar 10 arkadaşına uyuşturucuyu bıraktırdığını belirten Aşık, "Kendimden örnek veriyorum. Bu çok etkili oluyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlletten sıyrıldı kurtarıcı oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN