Bir çeşme bir minare kaldı

Giriş Tarihi: 8.7.2014

Taş medrese, köprü, hamam, cami gibi tescilli tarihi eserlerin bulunduğu Uluborlu ilçesinde tarihten geriye iki eser kaldı

Anadolu Selçuklu Devleti'nin yerleşim yerlerinden ve Hamitoğulları Beyliği'ne başkentlik yapmış Isparta'nın Uluborlu ilçesinde son yıllara kadar ayakta kalan 700 yıllık tarihi şehirden geriye sadece tarihi Salih Efendi Camisi'nin minaresi ve Şeyh Muhiddin Çeşmesi kaldı. Taş medrese, köprü, hamam, cami gibi tescilli tarihi eserlerin bulunduğu 18 mahalleden oluşan tarihi yerleşim yerinin taşınması, tabiat şartları, halkın bilinçsizliği ve definecilerin kaçak kazıları nedeniyle son 30 yıl içinde yok olduğu bildirildi.

DEFİNE AVCILARI

Tarih ve kültür varlıkları araştırmacısı Mehmet Ertan, 1970'li yıllara kadar ayakta kalan tarihi yapıların şehrin ovaya taşınmasından sonra bakımsız kaldığını ve insanların bilinçsizce taşlarını sökerek yeni yapılarda kullandığını ve definecilerin bir şey bulmak adına kaçak kazılar yaptığını ifade ederek, "Defineciler burayı çok kazdı. Sütün başlıkları yok oldu, kaçak olarak sürekli kazı yaptılar. Tarihe büyük zarar verdiler" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir çeşme bir minare kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN