Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turistik tesisler bakımdan kaçıyor

Makine Mühendisleri Odası Antalya Şubesi, turistik tesislerin periyodik bakımlarına özen göstermediğini söyledi. MMO Bşakanı, bu durumun büyük tehlike doğurduğunu açıkladı

Giriş Tarihi: 9.7.2014
Makine Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şubesi, Antalya'da hizmet veren bin 500'e yakın otel ve turistik tesisten sadece yüzde 15'inin hayati önem taşıyan periyodik bakımlarını yaptırdığını açıkladı. Bakımları yapılmayan tesislerin saatli bombaya benzediği ifade edilirken, büyük bir facia yaşanmaması için gerekli önlemlerin mutlak suretle alınması gerektiğine dikkat çekildi.

DUYARLI DEĞİLLER

TÜRKAK onaylı A Tipi Muayene Kuruluşu olarak hizmet verdiklerini hatırlatan MMO Antalya Şube Başkanı Ümit Büyükeşmeli, "Bu hizmetler ışığında özellikle Akdeniz Bölgesi'nde yer alan turistik tesisler ve sanayi tesislerinin periyodik bakımlarının can ve mal güvenliği açısından önemini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Yaptığımız araştırmalarda tesislerin bu bakım ve kontrollere yeterli duyarlılığı göstermediği sonucu ortaya çıkmıştır" dedi.

RAPORA YANSIYANLAR

Tesisler için hayati önem taşıyan bölgelerde yapılan denetimlerin azlığı dikkat çekerken, sanayi gaz tankeri, sıvılaştırılmış petrol gazları depolama tankı, parlatıcı, patlayıcı, tehlikeli ve zararlı maddeler depolama tankları, elektrikli ve hidrolik asansörlerin sezon öncesi hiçbir şekilde denetlenmediği raporlara yansıdı. Ayrıca gaz yakma tesisleri muayene, test ve incelemelerinde, tesis yerleşim uygunluğu, baca çekiş uygunluğu ve cihaz gaz yakma uygunluğuna dair hiçbir bakımın gerçekleşmediği belirlendi.

KANUN GEREĞİ ZORUNLU

Antalya'daki tesislerin periyodik bakımlara yeterli hassasiyeti göstermemesini tehlikenin ilk sinyali olarak nitelendiren Büyükeşmeli, "İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve ilgili yönetmenlikler kapsamında bu muayene ve kontrollerin yaptırılması gereklidir. Bu sonuçlar çok büyük bir tehlikenin sinyallerini vermektedir. Turistik tesislerin periyodik bakım ve kontrollerini yaptırmalarının yanı sıra, kazan dairelerinde bu konuda uzmanlaşmış ve sertifika sahibi personeli çalıştırmaları da iş kazalarının oluşmasını ve hava kirliliğini önleyecek, enerjinin verimli kullanılmasını sağlayacak bir hizmet politikası izlemelerine yardımcı olacaktır" şeklinde konuştu.

ÜLKE İMAJI ZEDELENİYOR
Tesislerde çalışan teknik ekibin gerekli eğitimlerden geçmiş olmasının zorunluluğuna dikkat çeken Büyükeşmeli, "Güvenli turizm için sezon öncesi ve sezon süresince olası kazaları önlemek turizm sektöründe görev yapan yetkililerimizin elindedir. MMO Antalya Şubesi olarak, kentimizde yaşayan vatandaşlarımızın can güvenliği ve yurt dışından ülkemize gelen misafirlerimizin konforu açısından ivedilikle bu kontrollerin yapılmasını öneriyoruz" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turistik tesisler bakımdan kaçıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN