Kurşunlu kuruyor

Giriş Tarihi: 12.7.2014

Antalya'nın doğal güzelliklerinden biri olan ünlü Kurşunlu Şelalesi kurumaya yüz tuttu. DSİ kurtarma projesi başlattı

Antalya'nın Aksu ilçesinde Devlet Su İşleri ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü koruması altındaki Kurşunlu Şelalesi özellikle yaz aylarında artan sıcaklık ve çiftçilerin plansız sulama yapması nedeniyle kurumaya yüz tuttu.

ŞELALE ESNAFI DERTLİ
Şelalenin akan kısmında ve döküldüğü yerin debisinde fark edilir derecede meydana gelen azalma, şelaleyi ziyarete gelen yerli ve yabancı turistleri hayal kırıklığına uğratıyor. Doğal güzelliği ve bitki türü çeşitliliği ile diğer şelalelerden farklı olan Kurşunlu uzanacak bir yardım elini bekliyor. Şelalenin kurumaya yüz tutması şelalede esnaflık yapanları etkiledi. Şelalenin eskisi gibi gür akmadığı için turistlerin daha az ilgisini çektiğini belirten esnaf para kazanamadıkları için yetkililerin bir an önce çevredeki kaynakları kullanarak şelalenin eski haline getirilmesini bekliyor. Rehberlik yapan Recep Aydın, şelalenin internet üzerinden fotoğraflarını gören turistlerin, şelalenin kurumuş halini görünce "Bizi yanlış yere mi getirdin" diye tepki verdiklerini söyledi.

10 MİLYON LİRALIK PROJE

Kuraklığın önüne geçmek adına DSİ 13. Bölge Müdürlüğü resmi internet sitesinde DSİ ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa bir proje hazırlığında olduklarını duyurdu. Kurşunlu Şelalesi'ni kurtarmak için harekete geçen kurumlar 10 milyon liralık bir projeyle şelale yakınlarında bulunan bir gölde yaz aylarında şelalede kullanmak üzere su biriktirmeyi planlıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurşunlu kuruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN