Tarihi saatlerle zamana yolculuk

Giriş Tarihi: 12.7.2014

Burdur Arkeoloji Müzesi'nde aralarında 1800 yıllık güneş saatinin de bulunduğu saatler, ziyaretçilerini zamanda yolculuğa çıkarıyor

Burdur Arkeoloji Müzesi'nde bulunan çeşitli tarihi saatler, saat olgusunun eskiden günümüze nasıl geldiğini gözler önüne seriyor. Burdur Valiliği, İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve Burdur Arkeoloji Müzesi'nin yaptığı çalışma sonucu aralarında MS 2. yüzyılda yapılmış güneş saati ile 1900'lü yıllarda üretilen saatler bir araya getirildi. Bakımları büyük bir özenle yapılan saatler, müzede ziyaretçilerin ilgisine sunuldu. Sergilenen saatler arasında yer alan yaklaşık 1800 yıllık güneş saati, aslan ayağı formunda bir kaide üzerine 60 derecelik bir açıda halka şeklinde taştan yapılmış. İç kısmı dilimli, dış kısmını ise bitkisel bir sarmal motifin süslediği saatin halkasının kenarında yaptıran kişinin adı yazıyor. Saat içinde bulunması gereken sabit gösterge çubuğu ise eksik. Ahşap kasalı, gong çalabilen, kurmalı, üzerinde eski Türkçe ve Roma rakamları bulunan saatlerin büyük bölümü çalışıyor.

TARİHİ ÇOK SEKİ
Müze Müdürü Hacı Ali Ekinci, insanların yaşamın başlangıcından bu yana zaman dilimini tayin etme arzusunda olduğunu ve bunun sonucunda ilk güneş saatlerinin ortaya çıktığını anlattı. Ekinci, saatlerin Mezopotamya'dan, Mısır'dan ve Anadolu'daki diğer kültürlerden günümüze geldiğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi saatlerle zamana yolculuk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN