İnşaatlarda TUS uyarısı

Giriş Tarihi: 13.7.2014
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Proje Komisyonu Başkanı Ferdi Akkaya, bir yapının iskeleti ve taşıyıcılarının projeye uygun olup olmadığının kontrolü anlamına gelen Teknik Uygulama Sorumluluğu'nun (TUS) Antalya'da hiç uygulanmadığını söyledi. Akkaya, bina, tünel, köprü, maden ocağı ve benzeri yer altı ve yer üstünde inşa edilen her türlü yapıda uygulanacak projeyle ilgili öncelikle harita mühendislerinden görüş alınması gerektiği ve bu alınan görüş doğrultusunda projenin gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

CAN KAYBI ENDİŞESİ

Akkaya, doğru yapılıp yapılmadığı kontrol edilmeyen hiçbir projenin güvenilirliğinden ve sağlamlığından söz edilemeyeceğini belirterek yaşanacak herhangi bir doğal afet veya felakette, yapıların kolonlarındaki ve kat yüksekliklerindeki yanlışların, çekmelerin ya da daha farklı yapılaşmaların neden olacağı can ve mal kaybı olaylarının önüne geçilemeyeceğini ifade etti.

BELEDİYELERE ÇAĞRI

Kentsel dönüşümden bahsedilen ülkemizde, birçok belediyede TUS'un uygulanmadığını savunan Ferdi Akkaya, "TUS şu ana kadar Antalya'da hemen hemen hiç uygulanmadığı gibi Türkiye genelinde de kısmen uygulanmaktadır. Bu uygulamanın belediyeler tarafından kabul edilerek yürürlüğe girmesi hayati önem taşımaktadır" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnşaatlarda TUS uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN