Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her derde deva gül suyu

Giriş Tarihi: 14.7.2014

GÜLBİRLİK Genel Müdürü Hasan Çelik, şebeke suyuna gül esansını sıkmak suretiyle belli bir oranda kokulandırarak piyasaya sürüldüğünü ileri sürerken doğal gül suyunun her derde deva olduğunu belirtti

Gül, Gülyağı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (GÜLBİRLİK) Genel Müdürü Hasan Çelik, Türkiye'de tüketilen gül suyunun yüzde 80'inin sentetik, doğal olmayan gül suyu olduğunu söyledi. Çelik, dünya gül yağının yüzde 60'ını sağlayan Isparta'da her yıl yaklaşık 500 ton doğal gül suyu üretildiğini bildirdi.

3 TON TÜKETİLİYOR

Türkiye'de her yıl yaklaşık 3 bin ton gül suyu tüketildiğini, üretilen gül suyu ile tüketilen arasında "büyük bir uçurum" olduğunu vurgulayan Çelik, piyasada satılan gül suyunun ambalajlarında 'Yüzde 100 doğal' gibi ifadeler yer almasına rağmen büyük çoğunluğunun doğal olmadığını ifade etti. Çelik, Piyasada doğal olmayan, sentetik dediğimiz sadece koku olarak düşünebileceğiniz, kolonya gibi bir ürün satılıyor. Maalesef tüketiciler onları doğal gül suyu diye alıp kullanıyor. Piyasadakilerin çoğu doğal gül suyu değil. Türkiye'de tüketilen gül suyunun yüzde 80'i sentetik, doğal olmayan gül suyu" dedi.

YASADA BOŞLUK VAR
Çelik, doğal olmayan gül suyu satışında hem haksız kazanç hem de müşterinin aldatılmasının söz konusu olduğuna değindi. Üreticilerin yasalardaki boşluklardan yararlandıklarını anlatan Çelik, "Ambalaja sadece 'Gül suyu' yazıyor ya da 'Güllü su' diyor ama çoğu sentetik olduğunu yazmıyor" diye konuştu.

FARK ÖNEMLİ
Bir firmanın yüzde 100 doğal gül suyu üretebilmesi için gül yağı üretebiliyor olması gerektiğine işaret eden Çelik, bunun için de fabrikaya veya tesise ihtiyaç olduğuna dikkati çekti. Çelik, doğal gül suyu ile sentetiği birbirinden ayırmak için öncelikle ambalajda, 'Doğal gül suyu' ifadesinin yazıp yazmadığına ve firma ismine bakılması gerektiğine işaret etti. Genel Müdür Çelik, "Üretici firma gül yağı üreticisi değilse o ürünün doğallığından bahsetmek zaten mümkün değil. İkincisi doğal gül suyunun kokusu ile sentetik gül suyunun kokusu çok farklıdır. Sentetik gül suyunu kokladığınızda tamamen bir parfüm, esans ya da kolonyaya yakın bir koku hissedersiniz. Sizi ferahlattığını düşünürsünüz. Oysa doğal gül suyunda kendine has biraz ekşimsi diyebileceğimiz bir koku vardır. Doğal gül suyu renk olarak da çok berrak değildir. Tüketicinin büyük bir kısmı ambalajın üzerinde Isparta yazıyorsa, doğal ifadesi varsa bunu gül suyu zannediyor. Kesinlikle böyle bir şey yok" ifadesini kullandı. Yapılan araştırmalarda doğal gül suyunun çok sayıda faydasının ortaya çıktığını vurgulayan Çelik, "Gül suyunun antiaging ve antioksidan özellikleri var. Bizim ürünlerimiz içilebilir özelliktedir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından içilebilir olduğu tescillidir. Gül suyu bebeklerde pişik önleyici ve en hızlı ateş düşürücü, tıraş sonrası da losyon olarak kullanılır" diye konuştu.

DOĞALININ KİLOSU 18 LİRA

Doğal gül suyunun kilogram fiyatının 18 lira olduğunu, işçilik, paketleme, dolum, ambalaj ve vergiler de eklenince 300 mililitrelik şişelerdeki doğal gül suyunun 9 ila 11 liradan satıldığını bildiren Hasan Çelik, "Piyasada 50 kuruşa, 1 liraya gül suyu buluyorsunuz. Ambalajı bile hurda plastikten yapılmış. Tüketicilerin buna dikkat etmelerini tavsiye ederim" diye konuştu.

Tuncer ÇETİNKAYA / AA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her derde deva gül suyu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN