Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cennet gibi ilçede tükenmişlik sendromu

Isparta'nın Yenişarbademli ilçesinin yüzde 98'i SİT alanı olunca işsizlik had safhaya ulaştı. İlçe halkı birer birer kaçıyor. İlçede geçen yıl sadece bir çocuk dünyaya gelirken nufus iyice azıldı

Giriş Tarihi: 16.7.2014
Anadolu Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat'ın hakkında, "Eğer cennet burası değilse buranın altıdır" dediği Isparta'nın cennet köşelerinden birisi olan Yenişarbademli ilçesi tükenmişlik sendromuna yakalandı. İlçenin neredeyse tamamı SİT koruması altında olunca, ciddi işsizlik başgösterdi ve kaçış başladı. Yenişarbademli Belediye Başkanı Mustafa Erdem, ilçesiyle ilgili acı gerçeği ortaya koydu. İlçenin tarım, imar ve yerleşim alanlarının tamamının Kızıldağ Milli Parkı içinde kaldığını ve ilçenin mülki sınırlarının yüzde 98'inin 1. Derece Doğal SİT Alanı ilan edildiğini belirten Erdem, "Milli Park ilan edilmeden önce 5 bin 600 nüfusa sahiptik. Milli Park ilan edildiği günden bugüne nüfus eriyor. Bugün nüfusumuz 2 binin altına düştü. Yavaş yavaş yok oluyoruz'' diyerek büyük tehlikeye dikkat çekti.

YAPMIYOR, YAPTIRMIYORLAR
İlçede herhangi bir iş yapmanın yasak olduğunu dile getiren Başkan Erdem, "Projelerimizi 'Orası Milli Park ve Koruma Alanı' diye yaptırtmıyorlar. Biz insanlarımızın yaşam kalitesini yükseltmek istiyoruz. Bize de yaptırmıyorlar kendileri de yapmıyorlar. Yenişarbademli'de 162 şehidimiz var. Şehitler Anıtı yaptık. Madem şehitlerimizin torunları olarak bu işleri yapamayacaktık, madem biz gelişemeyecektik ve geliştiremeyecektik neden bu şehitlerimizi verdik?" diye konuştu.

HER ŞEYE ONAY ALIYOR
"Artık dayanamayacak duruma geldik" diyerek yaşananları anlatan Başkan Erdem, "Yetkililerden taleplerimiz var. 1. derece Doğal SİT Alanı'nı sınırlandıralım ve belli bölgede olsun. Herkes giremesin. Suya ve mağaraya zarar vermesinler. Dağımızın her tarafı korunsun. Bunlar milli değerdir ama her yeri koruma altına almak doğru değil. Yaylalarımızı bu alandan çıkartalım. Oralarda hayvancılık yapılsın. Tarım alanlarını ve yerleşim birimlerini Milli Parkı'n dışına çıkartalım. Çünkü en ufak imar planı değişikliği tadilatında bütün kurumların görüşünü almak zorundayız. Ayrıca Kültür Varlıkları Antalya Bölge Kurulu ve Tabiat Varlıkları Antalya Bölge Kurulu'nun görüşlerini almak durumundayız. Bunların yanında bunların üst kurullarının da onayını almamız gerekiyor. Tüm onayları aldıktan sonra Kızıldağ Milli Parkı plan kararlarına etki ettiği için Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün görüşünü almak durumundayız. Bu görüşü aldıktan sonra da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü'nden onayını yaptırmak zorundayız" dedi.

KOMPLO TEORİSİ
Yenişarbademlililer , aşamadıkları sıkıntıları nedeniyle ütopik komplo teorileri de üretmeye başladı. Başkan Erdem, "2070'li yıllarda Hollanda sular altında kalacakmış. 'Acaba Türkiye coğrafyasının en güzel yeri olan Yenişarbademli ve etrafı Hollandalılara veya yabancılara mı ayrıldı?' şeklinde vatandaşların kafasında görüş var. Halkımhızın bu sebeplerle göç ettirileceği ve buralara Hollandalıların yerleştirileceği görüşü var" dedi.

VALİLİK OLAYA EL ATTI
Bu arada Yenişarbademli Belediye Başkanı Mustafa Erdem, geçen hafta Valilik'te bu konu için yapılan toplantıya katıldı. Valilik kanalıyla alınan talepler rapor haline getirilerek ilgili bakanlığa sunulacak ve çözüm yolları aranacak. Erdem, "Vali Bey çok ilgileniyor. Kendisine teşekkür ederiz" diye konuştu.

GEÇEN YIL SADECE 1 ÇOCUK DOĞDU
Nüfusun hızla eridiğini de anlatan Erdem şunları söyledi: "Hızla eriyoruz. İş alanı yok. 1993'te SİT Alanı ilan edildiğinde hayvan sahipleri Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandılar ve 1 yıl hapis cezası aldılar. Kimisi yattı kimisinin tecil oldu. Bu şekilde hayvancılar da geri çekildi. Vali bey konuyu önemsemedi. Yerleşim yerlerimizde tarım alanlarının Milli Park'tan çıkartılmasını istiyoruz. İlçe halkında göçe zorlanıyorlarmış gibi bir algı oluştu. Bu sorun çözülmezse 40 yıl içinde Yenişarbademli diye bir yer kalmayacak. Geçen yıl 1 çocuk doğdu. Bu ne demek? 6 yıl sonra ilkokula başlayacak 1 çocuk olacak."

ÖZGÜRLÜKLERİMİZ KISITLANIYOR
Bir önceki dönemde de Belediye Başkanı olduğunu hatırlatan Erdem, "Biz ilk dönemimin son 6 ayında imar planı tadilatına başladık. 5 yıldır halen devam ediyor. 5 yıldır imar revizyonu projesini yapmaya çalışıyoruz halen de onaylanmadı. Isparta'da yerleşim yerleri Milli Park içerisinde olan ilçeler var. Parkın içerisinde Şarkikaraağaç yok, Beyşehir Gölü Milli Parkı'nın içerisinde Beyşehir yok. Ama biz milli parkın içerisindeyiz. Her ağaç budayışımızda veya ağaç kesiminde Milli Park Şefi'nden izin almamız gerekiyor. Bizim özgürlüklerimiz neden kısıtlanıyor? Neden kendi kendimizi kısıtlıyoruz?" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cennet gibi ilçede tükenmişlik sendromu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN