Dünya kupası tatili unutturdu

Giriş Tarihi: 16.7.2014

Dünya Kupası maçları, Alman turistin tatil planlarını ertelemesine neden oldu. 150 bin Alman Antalya'ya tatile gelmek yerine ülkesindeki meydanlarda maç izlemeyi tercih etti

Alman Milli Takımı'nın 2014 Dünya Kupası'nda elde ettiği başarı, turizmi az da olsa olumsuz etkiledi. Almanlar tatile gitmek yerine ülkelerinde kalıp, meydanlarda kurulan dev ekranlarda hep birlikte maç izlemeyi tercih etti. Antalya'ya gelen turist sayısı geçen yıla oranla yüzde 5 artış gösterirken Alman pazarında yüzde 6 oranında düşüş yaşandı. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleymanoğlu, Alman pazarındaki düşüşte 2014 Dünya Kupası finallerinin etkisi olduğunu belirtti. Meydanlarda kurulan dev ekranlarda birlikte maç izlemenin Almanya'da önemli bir gelenek haline dönüştüğünü aktaran Hacısüleymanoğlu, "Bu eğlenceden mahrum kalmak istemeyen Alman turistler, tatillerini bir sonraki döneme erteledi" dedi. Alman Milli Takımı'nın Dünya Kupası finallerinde elde ettiği başarının ülkeyi bayram yerine çevirdiğine dikkat çeken Hacısüleymanoğlu, "Almanya'da halk maçları evlerinde değil meydanlarda izliyor. Bu gelenek Almanlar için çok önemli bir eğlence haline dönüştü. Bu eğlenceyi kaçırmak istemeyen Alman turistler tatillerini bir sonraki döneme erteledi. Bu nedenle şu ana kadar Alman pazarında yüzde 6'lık bir düşüş yaşandı. Alman turist sayısında yaklaşık 150 bin düşüş söz konusu" şeklinde konuştu. Dünya Kupası maçları nedeniyle yaşanan düşüşün Temmuz ayının ikinci yarısı ile Ağustos ayında artışa geçeceğini ifade eden Hacısüleymanoğlu, "Maçların sona ermesi ile birlikte Almanlar erteledikleri tatil planlarını hayata geçirmeye başlıyor. Yüzde 6'lık düşüşün sezon sonuna kadar normal seviyesine ulaşacağını tahmin ediyoruz" ifadelerini kullandı.

RAMAZAN ETKİLEMEDİ

Ramazan ayının yerli turist sayılarına ise etki etmediğini dile getiren Hacısüleyman, yerli turistin Ramazan Bayramı ile birlikte tatile çıkacağını, rakamların da bu dönemden sonra artış göstereceğini söyledi. Cumhurbaşkanlığı seçiminin de turizmi etkilemeyeceğini söyleyen Hacısüleymanoğlu, "Şu anki durum vatandaşın tatilini seçim öncesi ya da sonrasında yapacağını gösteriyor" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya kupası tatili unutturdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN