Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Marina projesine vatandaş engeli

Giriş Tarihi: 17.7.2014

2 bin yat kapasiteli Aksu Çayı Marina projesi, iki vatandaşın Orman İşletmesi ile 60 dönümde anlaşmazlığa düşmesi ile gecikti

Antalya'ya prestij kazandıracak projelerden biri olarak tanıtılan Aksu Çayı üzerinde kurulması düşünülen 2 bin yat kapasiteli Aksu Çayı Marina projesi mahkemelik oldu. Deniz Ticaret Odası (DTO) Antalya Şube Başkanı İnanç Kendiroğlu Aksu Çayı Marina Projesi'nin aynı zamanda Türkiye'nin en büyük rekreasyon alanlarından biri olacağını belirterek, projenin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Antalya Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda ihaleye çıkarılıp ivedilikle yapılacağını söyledi.

AVM VE OTEL DE OLACAK
Geçen yıl Marinalar Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik ile "Marinaların içine ticari alanlar, konaklama alanları ile diğer etkinlikler yapılabilir" maddesi eklendiğini vurgulayan Kendiroğlu, "Bu maddenin konulması çok da iyi oldu. 2 bin 960 dönümlük bir alan. Bin dönüm alanın bir kısmı zaten marina. Bunun içinde alışveriş merkezi, otel de olacak" dedi.

MAHKEMELİK

Kendiroğlu, marina projesinin yapılacağı alan üzerinde Orman işletmesi ile iki vatandaşın 60 dönüm için hak iddia etmesi üzerine dava açıldığını belirterek şunları söyledi: "Mahkeme sonuçlanır sonuçlanmaz çok ciddi çalışma içine gireceğiz. Projeyi gerek Büyükşehir Belediyesi üstlenecek, gerekse Bakanlık üstlenecek. İhaleye çıkarılacak ve ivedilikle yapılacak. Zaten mendirek yapıldı. İki vatandaşın davalık konusu toplam 60 dönümlük bir alan Orman ile vatandaş arasındaki anlaşmazlık nedeniyle bu kadar büyük proje bekliyor maalesef... Ama ciddi olarak takip ediyoruz, zaten Bakanlık da takip ediyor. Mahkeme 2015'te biter diye düşünüyoruz"

SALTANAT KAYIĞI PROJESİ

DTO'nun geliştirdiği 'Saltanat Kayığı' projesini de anlatan Kendiroğlu "DTO'nun geliştirdiği Saltanat Kayığı projesi var. Bunu EXPO'da dile getirmiştik. Sonra Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ekibine de anlattık. Aksu çayına birçok turizm yolu bağlanıyor. Buralara insanlar gelecek. Expo 2016 Antalya için gelenler otellerde kalacak. Burada özel bir dizayn ile proje açalım. Osmanlı kayıkları yapalım diyoruz. Bu saltanat kayıklarını da taksi sistemi gibi işletelim. Saltanat kayıkları sürekli Expo alanına gidip gelsin. Kayıklarla Expo alanına kadar çıkılıyor olunacak. Çok ciddi ulaşım rahatlığı getirir. Saltanat Kayıkları Mardan Otel'e kadar gider, gelir. DSİ Aksu çayında 9 kilometrelik alanı açıyor, genişletiyor ve derinleştiriyor. Aşırı maliyet getiremeyecek. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri sıcak ilgiyle karşıladı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Marina projesine vatandaş engeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN