Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belediye artık cebe girecek

Giriş Tarihi: 18.7.2014

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Döşemealtı'da bulunan Halil Akyüz Huzurevi'nde gerçekleştirdiği basın toplantısında Antalya için yeni birçok müjde verdi

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Döşemealtı'da yapımı tamamlanan Halil Akyüz Huzurevi'nde gerçekleştirdiği basın toplantısında hem burada kalacak yaşlılar ile iftar yemeği yedi hem de önemli açıklamalar yaptı. Türel, Antalya'da belediyecilik anlayışını kökten değiştireceklerini, yeni dönemde vatandaşların tüm işlemlerini belediyeye gelmeden cep telefonları vasıtasıyla yapabileceklerini söyledi.

YENİ TREND

Dünyada belediyecilik trendlerinin hızla değiştiğini anlatan Türel, "Bundan sonra belediyecilikte konuşulacak kavramlar akıllı belediyeler ve vizyon belediyecilik anlayışı olacaktır. Biz bu kavramların öncülüğünü yapmak ve Türkiye'de bir ilk olabilmek için akıllı belediyecilik adına yeni sistemleri Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne çok hızlı bir şekilde kazandıracağız. Birinci yıl içerisinde ilk etabı, 2'nci yıl içerisinde ise tamamını hizmete sokmuş olacağız. Büyükşehir Belediyesi'ni dünyadaki örneklerinden daha da başarılı bir akıllı belediyecilik yapar hale getireceğiz. Hazırlık çalışmalarımız tamamlandı. Sırada ihaleler var" dedi.

AKILLI BELEDİYE

Akıllı Belediyecilik uygulamaları kapsamında birçok yeniliğin hayatımıza gireceğine dikkat çeken Türel, bu kapsamda hizmet verecek sistemler hakkında şu bilgileri verdi: "Belediye çalışanlarının günlük iş süreçleri ile ilgili en güncel mevzuatı en hızlı ve kolay bir şekilde takip etmelerini sağlayacak Mevzuat Bilgi Bankası'nı (MEVBANK) kuracağız. Akıllı belediyecilik uygulamalarını çalıştıran fiziksel sunucuları sanallaştırarak gerekli depolama ünitelerini oluşturarak Veri Merkezi Donanım Alt Yapısı hizmete alacağız. Veri Tabanı Yönetim Sistemi'ni, Kurumsal İçerik Doküman Yönetim Sistemi'ni kurup çalışır hale getireceğiz. Süreç Yönetimi Uygulama Sunucusu'nu kurup belediye işlerinin düşük bir maliyetle yapılmasını sağlayacağız. Yönetim Bilgi Sistemi ve Coğrafi Bilgi Sistemi'ni akıllı belediyecilik projemiz kapsamında sağlamış olacağız. Kurumsal Entegrasyon alt yapısını oluşturacağız. Elektronik Belge Yönetim Sistemi'ni hayata geçireceğiz. Kurumsal İş Zekası ihtiyaçlarının karşılanması ile veri ambarları oluşturup yüksek performanslı raporlama imkanları sağlanacak."

ULAŞIMDA DEVRİM
Ulaşımda yapılan iyileştirme çalışmaları hakkında da bilgiler veren Türel, yeni yapılacak yol ve kavşakları açıkladı. Kepez Belediyesi önündeki kavşaktan başlayacak alt ve üst geçit inşaatlarının hızla süreceğini aktaran Başkan Menderes Türel, "Kızılırmak ve Yeşilırmak Caddeleri'nin kesiştiği Kepez Belediyesi önündeki kavşağın doğu-batı geçişini üst geçit ile kuzey-güney geçişini ise yer altından yapacağız. Bu yer altı geçişinin devamında bulunan Sakarya kavşağını da yine yer altından geçirerek uzunca bir yer altı tünel yol olarak inşa edeceğiz. Mevlana Kavşağı'nda ise Mevlana Caddesi'nden Adnan Menderes Bulvarı'na dönüş istikametine sola dönüşü sağlayan bir üst geçit yapacağız. İlerleyen dönemde de Mevlana Kavşağı'na üçüncü bir kat ekleyerek mezarlık istikametinden gelen araçları üst geçit vasıtasıyla Kızılırmak Caddesi'ne bağlayacağız. Yeni açılacak yolların en başında toptancı halinin yanından devam eden Beşkonak Köprüsü'nden Havalimanı'na giden bir yol geliyor. 2015 yılının başlarında bu yolu hizmete açmayı planlıyoruz. Ayrıca Havalimanı Kavşağı'nı da tek yapraklı yonca kavşaktan 4 yapraklı yonca kavşağa dönüştüreceğiz. Havalimanı ve EXPO'ya raylı sistem çalışmalarımız ise sürüyor. Teknik olarak Ulaştırma Bakanlığımız çalışıyor. Eğer çalışmalar olumlu olarak neticelenirse bu hattı meydandan havalimanı, Aksu ve EXPO'ya kadar uzatacağız" dedi. Türel ayrıca trafikte rahatlamaya neden olacak ANTBİS uygulamasının devreye girmesi için gerekli ödemelerin yapıldığını ve sistemin çok kısa bir süre içerisinde halkın hizmetine sunulacağını söyledi.

GELİR EĞİTİME
Antalya Sanatçılar Derneği'nin (ANSAN) tahliyesi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Türel, süreç ile ilgili şunları söyledi: "Benim sanata ve sanatçıya karşı olmam gibi bir durum doğama aykırı. Ben piyanistim. Fakat ANSAN'a orada önemli sanatsal etkinlikler yapması açısından bir tahsis yapmışız. ANSAN ile bir protokol yapılmış. Protokolün bir maddesinde ANSAN'ın kültürel ve sanatsal etkinlikler yapması ön görülüyor. Ancak o protokolün yapıldığı tarihten bu yana ANSAN'dan tek bir etkinlik talebi dahi gelmemiş. Protokole aykırı hareket edilmiş. Bu nedenle oranın tahliyesi ile ilgili işlemleri başlattık. Bundan sonraki süreçte o alanın gelirleri Büyükşehir Belediyesi tarafından şehit ve gazi ailelerinin çocuklarının eğitimlerine tahsis edilecek."

ELEKTRONİK HİZMETLER
M-Belediye uygulamaları ile vatandaşların belediyede olan tüm işlerini cep telefonları vasıtasıyla halledebileceklerini müjdeleyen Türel, "Vatandaşın belediyeye günün her anında istediği her yerden mobil cihazlar aracılığı ile ulaşabilmesini, başvuru, takip ve ödeme işlemlerini yapmasını sağlayacağız. Dolayısıyla vatandaşlarımız işlemleri için belediyeye gelmek yerine ellerindeki mobil cihazlar ile tüm işlemlerini yapabilecek. SMS belediyeciliği oluşturarak aynı anda binlerce vatandaş ile iletişim halinde olacağız. Kent Rehberi oluşturacağız ve E-İmar, E-mezarlık, elektronik imza alt yapıları da bu kapsamda hayata geçirilerek Büyükşehir Belediyesi akıllı belediyecilik modelini dünyaya bir örnek olarak sunacak. Ayrıca Muhtar Bilgilendirme Sistemi (MUBİM) ile muhtarlarımız her türlü işlemini belediyeye gelmeden halledip, gerekli tüm takiplerini bilgisayar ve cep telefonları vasıtasıyla yapabilecek. Yani artık muhtarlarımızı belediyeye sadece çay ve kahve içmek için davet edeceğiz" şeklinde konuştu.

MAZERET DEĞİL İCRAAT
AK belediyelerde mazeret belediyeciliğinin olmadığını ve borç edebiyatının yapılmadığını hatırlatan Türel, 2009 yılında belediyeyi 1 katrilyona yakın bir borç ile bıraktığını 2014 yılında 2 katrilyon borç ile devir aldığını söyledi. Kendi dönemi ile Akaydın döneminde yapılan harcamalara dikkat çeken Türel, "Son 5 yıl içerisinde belediye sınırları içerisindeki yeşil alanlarda bir artış olmamasına rağmen bizim park ve bahçeler için harcadığımız tutar geçmiş dönemde yaklaşık 8 kat artış göstermiş. 2004-2009 yılları arasında biz bakım için 12 milyon 821 lira harcanırken 2009-2014 yılları arasında aynı iş için 82 milyon 602 bin liraya yükselmiş. Yine aynı dönemlerde bizim temizlik ve çöp işleri için harcadığımız 32 milyon 882 bin lira iken benden sonraki dönemde 78 milyon 707 bin liraya çıkmış. Haksız fesihler ile ödenen para 117 milyon lira. Hukuk dışı, haksız sözleşme fesihleri ile müteahhitlere bizden önceki dönemde eski parayla 117 trilyon ödenmiş. 5 senede ihtiyaç fazlası personele ödenen para ise 470 trilyon lira. Son 5 yılda neden hizmet yapılmadığı sorularının cevapları işte burada yatmaktadır"dedi.

BİNA ÇÜRÜMEYE TERK EDİLDİ
Başkan Türel, hayırsever Halil Akyüz tarafından yaptırılan Halil Akyüz Huzurevi'nin geçmişi hakkında da açıklamalarda bulundu. Vatandaşın cebinden çıkan paralarla yaptırılan huzurevinin Mustafa Akaydın yönetimi tarafından çürümeye terk edildiğini söyleyen Türel, "Bu bina çok uzun bir zamandır hizmete hazır bir haldeydi. Binayı yaptıran hayırseverimiz Halil Akyüz'ün huzurevinin Döşemealtı Belediyesi'nden Büyükşehir Belediyesi'ne devredilmesi konusunda bir talebi olmuştu. Ben o dönemde milletvekili idim. Döşemealtı AK Partili, Büyükşehir ise CHP'li bir belediyeydi. Bu devir işlemi için direk olarak devreye girdim ve devir işlemi gerçekleşti. Yeniden belediye başkanı seçildikten sonra buraya tekrar geldiğimde karşılaştığımız manzara gerçekten içler acısı bir haldeydi. Yepyeni bina harap olmuştu, çürümeye terk edilmişti. Buranın neden bu durumda olduğunu araştırdığımızda çok küçük birkaç bürokratik mesele nedeniyle atıl vaziyette bırakıldığını gördük. Arazinin mülk sahibi burayı bağışlamış fakat tapuya gidip imza atmamış. Hemen rica ettik gidip imza attı ve sorun çözüldü. Ayrıca arazinin içerisinde 206 metrekarelik bir şahıs mülkiyeti vardı. Bu kamulaştırma işlemi tamamlanmadığı için tesisin hizmete açılamadığı bildirildi. Derhal talimatları verdim ve 12 Haziran tarihinde kamulaştırma işlemleri yapıldı. Vatandaş trilyonlarca lirayı cebinden harcayıp devlete bağışlıyor ama hiç kimse ilgilenmediği için çürümeye terk ediliyor. Şükürler olsun bu işi de tamamlamak bizlere nasip oldu" şeklinde konuştu. Türel konuşmasının ardından hayırsever Halil Akyüz'e teşekkür etmek için yağlı boya bir tablosunu hediye etti.

OSMAN KEPEZ DE AK PARTİLİ OLDU

MHP'den istifa ederek AK Parti'ye katılan Muratpaşa Meclis Üyesi Osman Kepez'e parti rozetini takan Başkan Türel, 'Yeni transferler olacak mı?' sorusuna "Tüzüğümüze ve disiplinimize uyan herkese kapımız açık" cevabını verdi. AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse ise kalbi Antalya'ya hizmet etme aşkı ile atan herkesin tek tek partilerine geçtiğini belirterek yeni AK Partili Kepez'e hayırlı olsun dileklerinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediye artık cebe girecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN