Hoca'nın portakalı çürük çıktı

Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, Altın Portakal Film Festivali'nin geçen yıl yapılan 50'ncisinde kazananların ödüllerinin Akaydın yönetimi tarafından verilmediğini açıkladı

Giriş Tarihi: 19.7.2014
Bu yıl 10-18 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan 51'inci Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin tanıtım toplantısını Yıldız Sarayı'nda gerçekleştiren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, eski Başkan Mustafa Akaydın dönemi ile ilgili bir skandalı açıkladı. Türel, Akaydın'ın geçen yıl 50'ncisi düzenlenen festivalde kazanan yapım ve sanatçıların para ödüllerini vermediğini söyledi.

TELAFİ EDİLECEK

Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini devraldıktan sonra belediyenin birçok alanda borçlarını ödememiş olduğunu gördüklerini belirten Başkan Türel, "Ne yazık ki 50'nci Altın Portakal'ın ödül borçlarının da ödenmemiş olduğunu üzülerek öğrendim. Gerçekten çok üzüntü duyduğumu söylemek istiyorum. Böyle bir durum Antalya ve Altın Portakal adına utanç verici bir durumdur ve kabul edilemez. Maalesef, Halkın Portakalı sözleriyle, üç-dört sponsor bile bulamama beceriksizliğiyle, belediyenin personel sayısı ikiye katlanarak hesapsız davranıldığı için böyle olmuş. Sinema camiasına Belediye ve Altın Portakal adına üzüntülerimi bildirmek istiyorum. Sinemaya, sanatçılara yapılan bu saygısızlığı en kısa zamanda telafi edeceğiz ve inşallah artık böyle bir saygısızlık Altın Portakal tarihinde bir daha yaşanmayacak" dedi. Antalya halkı ve eski yöneticilerin festivali çok zor koşullarda yaşatarak bu günlere getirdiğine değinen Türel, "Altın Portakal artık 100 yıla ulaşan Türk sinemasının tarihinin önemli bir kısmına tanıklık etti. Sinema ve film endüstrisi bugün küresel iletişimin en güçlü araçlarından birisi olmuştur. Artık hiç bir alanda yerel ölçekte kalınması mümkün değildir, sanatta ve sinemada ise hiç mümkün değildir. Sanat bir toplumun hem kendisini anlamasını hem de kendisini anlatmasını sağlar. Sinema bunu en etkin şekilde yapan sanat dalıdır" şeklinde konuştu.

THY ORTAK

Söylediklerinin en önemli kanıtının Kış Uykusu filmi ile Altın Palmiye ödülünü kazanan yönetmen Nuri Bilge Ceylan olduğunu aktaran Türel, "Yılmaz Güney'den 32 yıl sonra Altın Palmiye ödülü bizim için hem gurur hem de sorumluluk kaynağı olmuştur. Çünkü bu kadar usta yönetmenlere sahip, bu kadar güzel filmleri meydana getirmiş olan Türk sineması artık festivalleriyle de bu düzeye çıkmak zorundadır" ifadelerini kullandı. Türel ayrıca Türk Hava Yolları ile Antalya Altın Portakal Film Festivali'ni uluslararası arenada çok daha tanınan bir marka haline getirmek için sadece bir sponsor olarak değil aynı zamanda stratejik bir ortak gibi işbirliği halinde çalıştıklarını söyledi.

DAHA DA İLERİYE

1.5 ay gibi kısa süre içinde festivalin kimliği, vizyonu ile ilgili felsefi bir çalışma yaptıklarını ifade eden Genel Sanat Yönetmeni Elif Dağdeviren ise "Altın Portakal Film Festivali, ihmal edilmeyecek, azımsanmayacak kadar geçmişe, değere ve duruşa sahip, Türkiye'nin en önemli markalarından biridir. 1.5 aydaki en büyük hayalimiz ve hedefimiz Altın Portakal'ı olduğundan daha ileriye götürerek ve yenilikler ekleterek, uluslararası alanda marka haline getirmek. Bir diğer hedefimiz sinema odaklı, gücünü tekrar ortaya koyan herkesi tatmin edecek keyif alınacak bir festival" dedi.

FESTİVALDE YAPILACAKLAR

Dağdeviren, Altın Portakal film Festivali kapsamında yapılacakları ise şöyle sıraladı: "Antalya Film Forumu kurulacak. Açıklanan ödüller net şekilde verilecek. Verilen sözler tutulacak. Kısa ve belgesel filmler daha fazla öne çıkarılacak. AKM sinema salonları yeniden elden geçiriliyor. Filmler sadece AKM'de değil çeşitli sinema salonlarında da halkla buluşacak. Etkinlikler şehrin bir ucundan diğer ucuna ulaşacak. Ortak geçmişten yola çıkarak İspanyol sineması ile buluşacağız. Önemli yapımcı ve oyuncuları Türkiye'ye davet edeceğiz. Gençlere özel bir merkez oluşturacağız. İstanbul Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi ve Uluslararası Antalya Üniversitesi ile işbirliği yaptık. Dijital verilerin toplanması adına da çalışma yapmaya başladık. 51 yılın hafızasını bir araya geliştirmeye çalışıyoruz."

ÖDENMESİ GEREKEN ÖDÜLLER

En İyi Film: Cennetten Kovulmak ve Kusursuzlar (350 bin lira)
En İyi İlk Film: Mavi Dalga (100 bin lira)
En İyi Yönetmen: Ramin Matin (55 bin lira)
En İyi Senaryo: Zeynep Dadak ve Merve Kayan (35 bin lira)
En İyi Görüntü Yönetmeni: Feza Çaldıran (30 bin lira)
En İyi Müzik: Youki Yamamoto (30 bin lira)
En İyi Belgesel Film: Tek Başına Dans ve Fecira (30 bin lira)
En İyi İlk Belgesel Film: Mustafa'nın Yaşam Zinciri (5 bin lira)
En İyi Kısa Film: Karpuz Cenneti ve Patika (15 bin lira)
Halkın Portakalı birincisi (15 bin lira)
Halkın Portakalı ikincisi (10 bin lira)
Halkın Portakalı üçüncüsü (5 bin lira)

TOPLANTIDAN NOTLAR

Basın toplantısı İstanbul'daki tarihi Yıldız Sarayı içerisinde bulunan, 100 yıl önce Türkiye'nin ilk sinema gösteriminin yapıldığı salonda yapıldı.
Toplantıya Başkan Türel ile birlikte festivalin Genel Sanat Yönetmeni Elif Dağdeviren, SİYAD Başkanı Alin Taşçıyan, Altın Palmiye ödüllü Kış Uykusu filminin yapımcısı Zeynep Özbakur Atakan, Danışman Hülya Uçansu, İletişim Direktörü Serap Engin, Direktör Nesrin Bencioğlu'ndan olusan festival komitesi de katıldı.
Bu yıl yapılacak festivalin 100'üncü yılını kutlayan Türk sineması açısından büyük bir önem taşıdığı ve tüm organizasyonun bu kapsamda düzenleneceği belirtildi.
Tiyatro oyuncusu ve yönetmen Haldun Dormen, oyuncu Nilüfer Aydan ve yazar Tarık Dursun Kakınç'ın bu yıl Onur Ödülü alan isimler olduğu açıklandı.
Bu yıl ilk kez festivale katılacak filmlerdeki prömiyer şartı kaldırıldı. Diğer festivallere katılmış tüm filmler bu yıl yarışmaya katılabilecek.
Festivale katılacak filmlerin 26 Ağustos'a kadar başvuru yapabilecekleri belirtildi.
Festivalden ödül ile ayrılan yapım ve sanatçılara ödüllerinin en geç 31 Aralık tarihine kadar verileceği açıklandı.
Festival kapsamında İspanyol sinemasının yönetmen ve oyuncuları ile bir araya gelinecek.
Bu yıl ilk kez Antalya Film Formu kurulacak ve Türkiye'deki projelerin dünyaya açılması sağlanacak.
Türkiye'nin önde gelen sanatçıları ile birlikte dünya çapında yıldızların katılması sağlanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hoca'nın portakalı çürük çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN