Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizmcilerin Gazze katliamı duyarlılığı

İsrail'in Gazze'de giriştiği katliam turizmi de vurdu ancak Antalyalı turizmciler kendileri için önemli olanın turist sayısı değil, Gazze'de akan kanın durdurulması olduğunu bildirdi

Giriş Tarihi: 20.7.2014
İsrail'in Gazze'de giriştiği katliam, masum Filistinlilerle birlikte, Antalya turizmini de vurdu ancak Antalyalı turizmciler bunu hiç önemsemedi. Yaşanan olumsuzluğa rağmen Filistin için duyarlılık gösteren Antalyalı turizmciler İsrail'in yaptıklarından sonra turist sayılarını değil ölen masumları düşündüklerini dile getirdi. Mavi Marmara baskını sonrası İsrail'den Antalya'ya gelen turist sayısında çok ciddi düşüşler yaşanmıştı. Daha sonra İsrail yönetiminin attığı olumlu adımlar, İsrail'den Antalya'ya gelen turist sayılarında artış yaşanmasına neden olmuştu. Geçmiş yıllarda yaklaşık 600 bin İsrailli turisti ağırlayan Antalya, 2011 yılında 13 bin 925, 2012 yılında 9 bin 985, 2013 yılında 24 bin 54, 2014'ün ilk yarısında ise 50 bin 723 İsrailli turiste ev sahipliği yapmıştı.

HAREKAT DURDURULMALI

Türkiye'deki hemen her kesimden İsrail'in başlattığı harekata karşı tepkiler yükselirken, turizmciler de yaşananlara kayıtsız kalmadı. Böyle bir ortamda turizmden ve sayılardan bahsetmenin doğru olmayacağını belirten Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman, "Bundan sonraki süreçte turizmi düşünmemek gerek. Burada daha çok yaşanan insanlık dramını düşünmek gerek. Şu an bizim için turistik öğeler ön planda değil. Şu an Gazze'deki kara harekatının bir an önce durdurulmasını düşünmek gerekiyor" dedi.

TASVİP ETMİYORUZ

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Osman Ayık da İsrail'in tutumunun hiç kimse tarafından onaylanmayacağına dikkat çekerek,"İsrail pazarı bizim için önemli bir pazardı. Mavi Marmara ve One Minute olayları öncesi 600 bin rakamlarını görmüştük ve çok ciddi bir sayıya doğru gidiyorduk. Fakat bu iki olayın ardından İsrail pazarı sıfırlandı. İlişkiler yumuşamaya başlayınca İsrail pazarında rakamlar hızlı bir tempoyla artmaya başlamıştı. Fakat şu an başka bir gerçek var. İsrail'in yapmış olduğu saldırıları insanlık adına tasvip etmek ve hoş görmek mümkün değil. Biz ticaret yapıyor olabiliriz, İsrail bizim için önemli bir alternatif pazar olabilir ama İsrail'in Filistin halkına karşı yapmış olduğu bu saldırıları tabi ki tasvip edemeyiz. Her şeye rağmen ülkemize gelmeye devam ediyorlarsa, tabi ki gelebilirler sonuçta biz her milletten insanı ağırlıyoruz" şeklinde konuştu.

İLİŞKİLER KOPMA NOKTASINDA

Özellikle bu yılın ilk yarısında geçen yıl Antalya'ya gelen İsrailli turist sayısının iki katına çıkması turizm açısından önemli bir gelişme olarak nitelendirilirken, İsrail'in Filistin'e havadan ve karadan askeri harekat düzenleyip yüzlerce masum insanı katletmesi Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin yeniden kopma noktasına gelmesine neden oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmcilerin Gazze katliamı duyarlılığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN