Milyonda bir hastalık küçük Azra'yı buldu

Milyonda bir görülen ve 'enzim eksikliği' olarak tanımlanan 'Tay-Sachs' hastalığı teşhisi konulan 1.5 yaşındaki Azra Cunduz, her geçen gün duyma, görme ve hareket etme özelliklerini kaybediyor

Giriş Tarihi: 26.7.2014
Antalya'da milyonda bir görülen ve 'enzim eksikliği' olarak tanımlanan 'Tay-Sachs' hastalığına yakalanan 1.5 yaşındaki Azra, kendisini iyileştirecek tedavinin bulunmasını bekliyor. Mehmet ve Derya Cunduz çiftinin tek çocukları Azra, bir gün uykusundan çığlık atarak uyandı. Birkaç gün sonra kendi kendine oturamaması, konuşamaması nedeniyle Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne götürülen Azra, Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi'ne sevkedildi. Burada yapılan kan testine göre Azra'da, milyonda bir görülen Tay- Sachs hastalığı bulunduğu ancak hastalığının tedavisinin bulunmadığı belirtildi. Bir yaşına kadar "anne, baba" diyebilen, oturabilen, tutunarak yürüyebilen Azra, şu anda konuşamıyor, oturamıyor, yürüyemiyor.

GÖZÜMÜN ÖNÜNDE ERİYOR

Yaşadıklarını paylaşan anne Derya Cunduz, kızının hayatının bir anda karardığını söyledi. Tedavisi olmayan bir hastalıkla mücadele ettiklerini dile getiren Cunduz, bir yaşına kadar kızının hareketli, neşeli bir hayat sürdüğünü ancak hastalığının teşhis edilmesinden sonra gözünün önünde erimeye başladığını kaydetti. Cunduz, "Kızım, gözümün önünde eriyor ve ben sadece izliyorum. Anne demesin, baba demesin, yanımda yatsın ama yaşasın. Bana 'Senin çocuğun en fazla 8 yaşına kadar yaşar' demesinler. Dayanacak gücüm kalmadı. Biri çıksın, 'tahlillerin sonuçları yanlış olmuş' desin" ifadesini kullandı.

TEDAVİ EDECEK İLAÇ YOK

Tıp dünyasının her geçen gün yeni bir hastalığa şifa bulduğunu vurgulayan Derya Cunduz, kızının hastalığının da bir an önce tedavisinin bulunmasını umut ediyor. Cunduz, kızının ve tüm hasta çocukların iyileşebilmesi için dua beklediklerini belirtti. Yeğenini de bu hastalık nedeniyle 4 yaşında kaybettiklerini dile getiren Baba Mehmet Cunduz ise, "Her yerde eczane var, ilaç var, ilaçları alacak imkanımız var ama tedavi edecek ilaç malesef yok. Her türlü hastalığın tedavisi bulunuyor, bu hastalığı da araştırsınlar, tedavisini bulsunlar, ölünceye kadar onlar için çalışmaya razıyız. Yeter ki kızımız Azra yaşasın" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milyonda bir hastalık küçük Azra'yı buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN