Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küllerinden doğdu

Giriş Tarihi: 27.7.2014

Taşağıl'da, Türkiye'nin en büyük orman yangınında zarar gören 15 bin 795 hektar alan küllerinden yeniden doğuyor

Antalya'nın Taşağıl bölgesinde 2008 yılında çıkan Türkiye'nin en büyük orman yangınında zarar gören 15 bin 795 hektar alandaki başarılı çalışmalarla saha tekrar orman haline getirildi. Orman Genel Müdürlüğü, yaptığı fotoğraf çalışması ile bölgenin yangından sonraki hali ile bugünkü halini gözler önüne serdi.

YENİ YOLLAR AÇILDI

Orman Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 2008 yılında Taşağıl bölgesinde çıkan Türkiye'nin en büyük orman yangınına 277 teknik eleman, bin 680 yangın söndürme işçisi, 75 memur, 20 mahalli yönetici, bin 450 köylü, 80 jandarma, 197 arazöz, 45 dozer, 38 treyler, 5 greyder, 63 pikap, 9 helikopter ve 7 uçakla mücadele edildiği hatırlatıldı. Yangında toplam 1 milyon 511 bin 376 metreküp ağacın zarar gördüğü bildirilen açıklamada "Yangında zarar gören ağaçların sahadan çıkarılabilmesi için 101 kilometre yeni yol, 129 kilometre traktör yolu yapılmıştır" denildi.

ANAYASAL ZORUNLULUK

Anayasa'nın 169. maddesi kapsamında, yangında zarar gören alanların yılı içerisinde ya da en geç ertesi yıl ağaçlandırıldığı ve kesinlikle başka bir amaçla kullanılmasına müsaade edilmediği belirtilen açıklamada, yangından sonra çalışmalara hemen başlandığı ve sahanın yeniden orman haline getirildiği anlatıldı. Orman yangını esnasında ormanın alt örtüsünün yandığı ve toprağın kimyasal yapısının değiştiği hatırlatılan açıklamada, "Orman yangınına hassas Ege ve Akdeniz bölgesinde yayılış gösteren ve en önemli ağaç türlerimizden birini oluşturan kızılçam ağacının biyolojisi gereği, tohumları toprağa dökülerek bu toprak örtüsünde yeşermekte ve hızla büyümektedir" ifadelerine yer verildi.

TAŞAĞIL EN GÜZEL ÖRNEK

Bütün bu işlemler sonucunda yanan alanlarda yemyeşil fidanların yeşerdiği ve yanan alanların yeniden ormana dönüştürüldüğü kaydedilen açıklamada, bunun da en güzel örneklerinden birini de Serik-Taşağıl bölgesinin, yangından 6 yıl sonraki halinin oluşturulduğu kaydedildi. Açıklamada, Türkiye'de özellikle Hatay'dan başlayıp Akdeniz ve Ege sahil bölgelerinden İstanbul'a kadar uzanan ve ülke ormanlarının yaklaşık yüzde 60'ına tekabül eden 12,5 milyon hektarlık kısmının orman yangınları açısından en riskli bölgeyi oluşturduğu kaydedildi. Son 10 yıllık verilere bakıldığında ülkede yıllık ortalama 2 bin 200 orman yangınının meydana geldiği ve bu yangınlarda 9 bin hektarlık orman alanının zarar gördüğü hatırlatıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küllerinden doğdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN