Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rüyalarımda Antalya var

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, seçildikten sonraki ilk röportajını SABAH Akdeniz'e verdi. Türel, tüm Antalyalıların bayramını tebrik etti. SABAH Akdeniz Haber Müdürü İbrahim Okumamış ile 100 günü değerlendiren Türel, "Antalya ile yatıp kalkıyorum. Rüyamda bile Antalya'yı görüyorum" dedi

Giriş Tarihi: 28.7.2014
Bayramın ilk günü SABAH Akdeniz olarak Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'i sayfalarımıza, siz okurlarımız için de evlerinize konuk edelim istedik. Yerel seçimler öncesi ilk röportajını benimle yapan Sayın Türel, bizi kırmayıp seçim sonundaki ilk röportaj için de kapısını bize açtı. Gördüm ki değişmiş, kendisi zaten söylüyor, "Ben eski Türel değilim, değiştim" diye. Hakikaten değişmiş. Röportajı okudukça bunu siz de anlayacaksınız.

DEĞİŞİM VE TECRÜBE

Başkan Türel'e, "Nedir bu sizdeki değişim" dedim. Hiç uzatmadan, "Tecrübe" diye cevap verdi ve ekledi, "Tecrübe en önemli etken. Antalya'da 2004'te başkan seçildiğimde 2 aylık bir siyasetçiydim. 2014'te ise 10 senelik bir siyasetçiydim. Bu süre insana tecrübe katıyor. Bunun dışında hem kazanma hem de kaybetme önemli bir tecrübe olmuştur. Bakın Sayın Demirel bile 6 kez gelip gitmiştir ve adı tecrübe olmuştur. Özellikle kaybediyorken yaşadıklarımın benim değişmemde en önemli tetikleyici olduğunu söyleyebilirim. Ama özellikle Ankara'da partimizin en üst düzeyinde görev almış olmak bu değişimin tamamlayıcı en önemli unsurlarından biri oldu" dedi.

100 GÜNÜN ÖZETİ

Göreve gelir gelmez Antalya'nın kilitlenmiş birçok konusunda sanki elinde sihirli değnek varmış gibi çözüme kavuşturan Başkan Menderes Türel, 100 günlük çalışmayı, "Biz 100 günü gerçekten Antalya'nın hizmetinde dolu dolu geçirdiğimizi düşünüyorum. Gelir gelmez yatırımların önünü açtık. Özellikle finans yönetimi hakkında aldığımız tedbirler bu 100 gün içerisinde bizim önümüzü ciddi şekilde açtı. Antalya'nın kanayan yaraları ile ilgili merhem olacak tedbirleri aldık. Yıllardır yıkılamayan Özel İdare binasının yıkımı ve orayı halka açık bir park olarak değerlendirilmesi, arkasından çürümeye terk edilmiş Deniz Otobüsleri'nin yeniden Antalya'nın hizmetine sunulması ve ulaşıma yönelik yaptığımız çalışmalar çok önemli. Karayollarının özellikle Gazi Bulvarı'nda Büyükşehir Belediyesi'nden izin alınmadığı için yapması gereken iki kavşak projesinin önünü açmak suretiyle Antalya'nın hizmetine sunulur hale gelmesi çok önemli adımlardı. Mevlana Kavşağı'nı 3 katlı bir kavşak yapacağız ve temelini yılbaşında atacağız. Batı ve Kuzey Çevre Yollarının açılması ve Kuzey Çevre Yoluna alternatif bir yol açarak bunu geliştireceğiz. Korkuteli ve Alanya'da yeni toptancı haller açacağız. Belek Kavşağı'na katlı köprülü kavşak yapacağız. Manavgat'ta içme suyu ile ilgili çalışmalarımız var. Kaleiçi sosyal yaşam kalitesi ile de çok farklı bir görünüme sahip olacak. Yeni kreşler açıyoruz. Evde bakım hizmetini güçlendiriyoruz, ASMEK'leri ilçelere taşıyoruz. Daha da anlatmaya kalksam her halde buna sayfalarınız yetmez" ifadeleri ile anlattı.

RÜYAMA GİRİYOR

Her defasında, "Doğduğum ve toprağına yatacağım yer" diyen Antalya'nın öz çocuğu Türel, "Ben Antalya ile yatıyorum, Antalya ile kalkıyorum. Bizim hayatımız Antalya ile geçti. Gece rüyamızda bile Antalya'yı görüyorum. Antalya ile ilgili neler yapılması gerektiğini çok iyi biliyorum. Göreve gelmeden önce bütün planımız hazırdı. Elimizde bir sihirli değnek yok ama dertlenir gayret edersiniz, çalışırsanız o zaman netice almak mümkün. Yan gelip yatmakla belediye başkanı olunmaz. Ben gece neredeyse 3-4 saat uyuyorum. Geri kalan bütün zamanımı Antalya'ya harcıyorum. Biz Antalya için iyi niyetle çalışıyoruz. Sonuçlarını gördükçe de mutlu oluyoruz" diye konuştu.

SIKINTILAR NELERDİ

Bıraktığı gibi alamadığı Antalya Büyükşehir Belediyesi için Başkan Türel şunları söyledi: "Belediyenin kendi içerisindeki düzenini yeniden sağlamak bizim için hakikaten sıkıntılı oldu. Özellikle belediyenin finans yönetimi açısından hali içler acısıydı. Belediyenin iflasın eşiğinde değil, iflas etmiş perişan durumda bir finansman tablosuna sahip olduğunu görünce açıkçası Antalya adına da üzüldüm. Bir kuruş borç almadan iyileştirmeye çalışıyoruz. Borçlarımızı yapılandırdık, personel alacaklarını, ikramiyelerini elimizden geldiği kadar ödemeye çalışıyoruz. Bizi ilk 100 günde bu iki husus oldukça meşgul etti"

PERSONEL FAZLALIĞI

Son günlerde ısıtılıp ısıtılıp gündeme getirilen personel meselesini sorduğum Başkan Menderes Türel'in verdiği cevaptaki rakamlar hayli ürkütücü: "4 bine yakın bıraktığımız personel sayısını kapıdan içeriye girdiğimizde 9 bine yakın olarak görünce dehşete düştüm. Görev alanları aynı fakat yüzde 100'e varan bir personel artışı ve yükü. Bu yükü taşıma imkanımız elbette ki yoktu. Bu anlamda yaptığımız tasarruf tedbiri ile şu an ayda 2 milyona yakın bir tasarruf sağladık. Bir de yüz ölçümü misli misli artmasına rağmen bu personel tasarrufunu sağlamış durumdayız. Şu an Antalya'nın yüz ölçümü 144 bin hektara çıktı. 2004 yılına oranla 4 katına çıktı ama o tarihte de 2 bin 300 civarında aldığımız personel sayısını 3 bin 200'lerde teslim etmiştik. 2009-2014 arasında bir santimetre artan bir yüz ölçümü yok ama personel sayısı yüzde 100'ün üzerinde artmış. Belediyeyi bu büyük yükten kurtarma hususundaki kararımızı büyük bir cesaret ile ortaya koyduk."

SPORDA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR
"Sporda da talihsiz bir dönemde göreve geldik. Antalyaspor küme düştü, basketbol takımı ligden çekildi. Bu dönemde kurumsallaşmayı önemseyen adımlar atacağım" diyen Başkan Türel'in bu konudaki geniş açıklamasını ise yarın SABAH Akdeniz Spor'da bulacaksınız.

BAYRAM MESAJI
Röportajımızın sonunda günün anlamına değinen Türel Antalyalıların bayramın tebrik ederken, şu cümleleri kullandı: "Bu memleketi birileri yıllarca bölmeye, parçalamaya çalışmış. Fakat biz bu ülkenin farklılıklarını bir zenginlik kabul ederek bu ülkenin insanlarını birbirine hoşgörü ile bakan, huzur içinde yaşayan bir toplum haline getirmek için çalışıyoruz. Başı açık insanlarımız ile başı örtülü insanlarımız hepsi bu toplumun vazgeçilmezleri ve saygı gösterilmeli. Alevi ve Sünni kardeşlerimiz, Lazlar, Kürtler, Çerkezler bunların hepsi bu toplumun birer manevi zenginliği. Bu hususlar toplumun sinir uçları olmuş. Bunlara dokunduğunuzda toplum hep ayağa kalkıyor ve ayrışıyor. Dolayısıyla biz bu sinir uçlarına dokunanları bertaraf edecek toplumsal refleksi geliştirdiğimizde Antalya ve ülkemiz daha fazla kalkınacaktır."

SAHİLE ÇOK ÖZEL PROJE
Son yüz günün en tartışılan konusu haline gelen Konyaaltı sahili ile ilgili önemli bir noktaya değinen Başkan Menderes Türel, Konyaaltı sahili ve plajlar için Mimarlar Odası ile ortak bir proje yarışması yapacaklarının altını çizdi. 'Benim çılgın projem' dediği 'Boğaçayı Projesi' için ise hidrologların çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü vurgulayan Başkan Menderes Türel şunları söyledi: "Ben önceki dönemimde Antalya'ya ilk defa yürüyen merdivenli üst geçitleri yaptığımda benimle dalga geçtiler yağmurda bozulur diye. Bozulmadığını görünce bu sefer de teneke kola kutularını merdivenlere sıkıştırarak bozmaya çalıştılar. Bunu, hizmetlerimizi çekemeyen, bize karşı siyasi mücadelelerini bel altı yapmak suretiyle devam edenler gerçekleştiriyor. Konyaaltı Sahilinde de aynısını yapıyorlar. Biz orada halkımız denizin nimetlerinden en iyi şekilde yararlansın dediğimizde oradaki şezlong ve şemsiyelere zarar vermek istediler. Bizim hizmetlerimizi itibarsızlaştırmaya çalışmak maalesef muhalefetin vazgeçemediği bir alışkanlığı."

KİMSEYİ ÇIKARMADIK

Hiçbir kadrolu personeli işten çıkarmadıklarını söyleyen Türel "Tasarrufa giderken belediyenin kadrolu personelinden bir kişiyi eksiltmedim. Kanunların bize verdiği yetki kapsamında hizmet müteahhitlerinin iş kapsamını yüzde 20 daralttım. Bu işçiler belediye işçisi olmadığı için taşeron firmalar bu işçileri başka yerlerde kullanabilirdi. Ne hikmetse sendikalarımız bu hizmet tasarrufu ile ilgili hedef noktası haline belediyeyi getirdi. Siyaset ön plana çıkınca belediye hedef alındı. Ben arkadaşlarımıza 'Siz adresi şaşırmışsınız, sizin taşerona gidip bu arkadaşları başka yerlerde değerlendirmesini istemeniz gerekiyordu' dediğimde söyleyecek söz bulamadılar" ifadelerini kullandı.

KAYBEDECEK ZAMAN YOK
Antalya'ya yapılacak 1000 yataklı Bölge Hastanesi için yer tahsis çalışmalarının müjdesini veren Türel, "5 senedir Batı Çevre Yolu'nu konuşuyoruz. 5 senedir iki CHP'li, Akaydın ve Böcek birbiriyle kavga etmekten o yolu açamadı. Parası hazır, bütçesi hazır, her türlü imkan var. İki belediye milim kıpırdayacak bir çözüm üretmeyince o yol açılamadı. Stadyum 5 sene önce bitmişti biz görevde kalsaydık. Bölge hastanesi ile ilgili de çalışmalarımız sürüyor. Gazi Bulvarı'ndaki kavşaklar için Büyükşehir'in izin vermesi gerekiyordu, önünü tıkadılar. Biz geldik olur dedik hemen çalışmalar başladı. Kötü mü oldu? Antalya yine aylar kaybetti anlamsız kaprisler yüzünden. İnşallah bölge hastanesini de Antalya'ya Kepez üzerinde bir bölgede kazandırmış olacağız" dedi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, seçildikten sonraki ilk röportajını SABAH Akdeniz'e verdi. Türel, tüm Antalyalıların bayramını tebrik etti

SABAH Akdeniz Haber Müdürü İbrahim Okumamış ile 100 günü değerlendiren Türel, "Antalya ile yatıp kalkıyorum. Rüyamda bile Antalya'yı görüyorum" dedi

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rüyalarımda Antalya var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN