Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sahipsiz hayvanları gömmeyip yakmışlar

Giriş Tarihi: 3.8.2014

Mustafa Akaydın döneminde barınakta yaşanan hayvan ölümlerinin örtbas edilmesi için bir krematoryum cihazı alındığı ve ölen hayvanların yakılarak imha edildiği ortaya çıktı

SABAH'ın 1 Ağustos tarihli sayısında Türkiye gündemine taşıdığı Antalya'da yaşanan hayvan katliamını protesto etmek için Cumhuriyet Meydanı'nda bir eylem düzenleyen Türkiye Hayvan Hakları Koruma Derneği Antalya Şube Başkanı Sevda Kıraç, akıllara durgunluk veren bir bilgiyi daha paylaştı. Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Mustafa Akaydın döneminde Kepezaltı Sahipsiz Hayvan Barınağı'nda ölen yaklaşık 3 bin 500 hayvanın gömülmek yerine yakılarak imha edildiğini söyleyen Kıraç yakma işlemi için barınağa bir krematoryum cihazı alındığını belirtti.

EN BÜYÜK KATLİAM

Tarihin en büyük hayvan katliamlarından birinin Antalya'da yaşandığına dikkat çeken Kıraç, "2009-2014 yılları arasında yaklaşık 4 bin kedi ve köpek Büyükşehir Belediyesi'nin sahipsiz hayvan barınağında ölmüş ve öldürülmüştür. Resmi rakamlara göre bin kedi ve köpek çeşitli bahaneler ile uyutulmuş yani katledilmiştir" dedi. Normal şartlar altında bir barınakta bu kadar hayvan ölümünün gerçekleşmesinin mümkün olmadığını aktaran Kıraç, 4 hayvanın barınacağı kafeslere 20 köpeğin koyulduğunu söyledi. Sağlıksız şartlar nedeniyle hayvan ölümlerinin artmaya başladığını ve Akaydın yönetiminin artan kedi-köpek ölümlerini gizlemek için Türkiye'nin ilk hayvan morgunu kurduğunu belirten Kıraç, "Gidenler görecektir, barınağa ölen hayvanları yakmak için bir de krematoryum getirilmiştir. Binlerce hayvanın ölümüne neden olanlar kendi ayıplarını örtmek için krematoryum cihazı almışlardır" şeklinde konuştu. Hayvan hakları savunucularını da eleştiren ve yaşanan katliama sessiz kalmaları karşısında üzüntülerinin daha da arttığını vurgulayan Kıraç, "Yaklaşık bin kedi ve köpek başka bir siyasi parti zamanında öldürülse günlerce eylem yapacak, konuyu tüm platformlarda gündeme getirecek olan bazı kurumlar, bu kadar kedi ve köpek öldürülmemiş gibi davranıyor. Bunun nedeni ölümlerin CHP'li bir belediye döneminde yaşanmış olması mı? Hayvan haklarının siyasi partisi mi olur?" diye sordu.

SUÇ DUYURUSU

Uyutulan tek bir köpek için sosyal medyada örgütlenen duyarlı insanların halen sessizliğini koruduğuna dikkat çeken Kıraç, "Biz hayvanseverler olarak, sivil toplum kuruluşları olarak bu konunun takipçisi olacağız. Pazartesi günü de konuyu adli makamlara intikal ettireceğiz ve sorumluların hesap vermesi için suç duyurusunda bulunacağız" ifadelerini kullandı.

STK'LARDAN DESTEK
Öğlen saatlerinde gerçekleşen basın açıklamasına Türkiye Hayvan Hakları Koruma Derneği üyelerinin yanı sıra, AK Parti İl Kadın ve Gençlik Kolları, AK Parti Muratpaşa İlçe Teşkilatı, kentteki 110 dernek ve vakfın temsilcilerinin oluşturduğu Antalya Güç Birliği Platformu da destek verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahipsiz hayvanları gömmeyip yakmışlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN