Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MAKÜ'de skandal iddialar bitmiyor

MAKÜ'de soruşturmaların ardı arkası kesilmiyor. Açılan son soruşturma, öğrenci kimlikleri ve özel yetenek sınavlarından para alındığı iddiası ile ilgili

Giriş Tarihi: 5.8.2014
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ), soruşturma gündeminden kurtulamadı. Eski Rektör Gökay Yıldız ve Genel Sekreter Hüseyin Göz'ün görev dönemini kapsayan soruşturmalar dizi haline geldi. Burdur Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden bir davaya esas olmak üzere dönemin Rektörü Gökay Yıldız ve Genel Sekreter Hüseyin Göz hakkında 2 yıl sonra soruşturma izni veren YÖK, bu kez Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2011 yılında görevsizlik kararı alarak YÖK'e gönderdiği dosyada belirtilen iddialarla ilgili, soruşturma kararı aldı. Yeni soruşturma öğrenci kimlikleri ve diplomalar ile özel yetenek sınavlarına girenlerden para alındığı iddiaları üzerine yürütülüyor.

İLK SORUŞTURMA
Daha önce, eski MAKÜ Rektörü Gökay Yıldız ve Genel Sekreter Hüseyin Göz'ün dönemini kapsayan usulsüzlük iddiaları ilk olarak 2011'de Burdur gündemine düşmüştü. MAKÜ'nün 2009 yılı hesaplarını incelemeye alan Sayıştay denetçileri merkez mutfağında 176 bin TL kamu zararı oluşturulduğunu tespit etmiş ve bu raporu doğrultusunda 2011 Mart ayında MAKÜ'ye polis baskını düzenlenmişti. Baskında yapılan aramalarda üniversite binasında 30 çuval resmi belgeye el koyulmuştu.

İKİ YIL SONRA İZİN VERDİ
Burdur Ağır Ceza Mahkemesi, o dönemde Rektör Prof. Gökay Yıldız ve Genel Sekreter Hüseyin Göz'ün yargılanabilmesi için YÖK'ten 'yargılanma izni' verilmesini istemiş ancak 2 yıl boyunca cevap alamamıştı. YÖK Denetleme Kurulu Başkanlığı ancak 5 Kasım 2013 tarihli kararıyla, eski Rektör Prof. Gökay Yıldız ve eski Genel Sekreter Göz'e ağır ceza mahkemesinde yargı yolunu açan fezlekenin hazırlandığını mahkemeye bildirmişti. YÖK'ün onayından geçen mahkeme izni prosedür gereği Danıştay'ın da onayından geçtikten sonra her iki isim yargılanabilecek.

ÇOK CİDDİ
Bu arada YÖK Denetleme Kurulu Başkanlığı, Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2011 yılında görevsizlik kararı verdiği iddialarla ilgili soruşturma açma kararı aldı. YÖK Denetleme Kurumu Başkanlığı 1. Hukuk Müşaviri Nermin Bilecan Turhan'ın imzasıyla iddia sahibi sendika temsilcilerine gönderilen yazıda, anılan görevsizlik kararı ekinde yer alan; öğrenci kimlikleri ile diplomalarının mevzuata aykırı olarak para ile satıldığı ve özel yetenek sınavlarına katılan öğrencilerden para alındığı iddiası ile ilgili sorumlulukları bulunanlar hakkında soruşturma açıldığı bildirildi. 20 bine yakın öğrencisi bulanan üniversitede, kimlik ve diplomalardan alınan paraların çok ciddi meblağlara ulaştığı da iddialar arasında.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MAKÜ'de skandal iddialar bitmiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN