Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yörükler'in şenlik coşkusu

Giriş Tarihi: 6.8.2014

Muğla'nın Seydikemer ilçesi Beşkaza Yaylaları Yörük Türkmen Kültür Şenliği, Anadolu'nun değişik illerinde örgütlü 100 dernekten 30 bin kişinin katılımıyla yapıldı

Muğla'nın Seydikemer ilçesinde, belediye başkanlığı köylerdeki gelenekleri yaşatmayı sürdürüyor. Seydikemer Belediyesi, 17 yıldır köylüler tarafından düzenlenen Boğalar Yörük Şenliği'ni Beşkaza Yaylaları Yörük Türkmen Kültür Şenliği adı altında büyüterek Batı Akdeniz ve Güney Ege'yi kapsayan daha büyük bir organizasyona dönüştürdü. Bölge genelindeki bütün Yörük Türkmen derneklerinin geniş bir katılım gösterdiği şenliğe 100 kadar dernek katıldı.

TEMSİLİ YÖRÜK GÖÇÜ

Seydikemer'e 50 km uzaklıkta 1200 rakımlı Boğalar mahallesindeki mesire yerinde yapılan şenliğe binlerce vatandaşın yanı sıra protokol de büyük ilgi gösterdi. 12 saat süren program boyunca 50'nin üzerinde sanatçı, şenliğe gelenleri müziğe ve eğlenceye doyurdu. Türk kültürüne ait pek çok oyun ve gösterinin de sergilendiği şenlikte 50 kilometrelik bayrak koşusu, Yörük göçü, kız isteme, öküz tiyatrosu gibi bazı etkinlikler de yapıldı.

BAŞKAN DEVEYE BİNDİ
Şenlikte yaşanan bu coşkuya zaman zaman protokol mensupları da eşlik etti. Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, Yörük kıyafetleri ile deveye bindi. 14 bin kase bulgur pilavının ikram edildiği şenlikte Seydikemer Belediyesi'nce konuklara 20 bin kişilik yemek ikramı yapıldı. Giyim, içecek ve giyecek stantları açan seyyar satıcıların da yüzünün güldüğü şenlik, saat 23.30'da sona ererken Başkan Otgöz şenliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yörükler'in şenlik coşkusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN