Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Manavgat'a liman müjdesi

Giriş Tarihi: 8.8.2014

DTO Başkanı İnanç Kendiroğlu, yakın zamanda Antalya'nın ikinci bir ticaret limanına daha kavuşacağını açıkladı. Liman Birleşik ve Bütünleşik Kıyı Yapıları Projesi'ne eklendi

Antalya Deniz Ticaret Odası (DTO) Başkanı İnanç Kendiroğlu, Antalya'ya ikinci bir ticaret limanı yapılması yönünde bakanlık nezdinde görüşmeler yapıldığını, olumlu geçen görüşmeler sonucunda Birleşik ve Bütünleşik Kıyı Yapıları Projesi kapsamında Antalya'nın yeni bir limana kavuşacağını söyledi.

ÖNERİ KABUL EDİLDİ
Antalya'nın denizden daha fazla faydalanabilmesi için yeni kıyı yapılarının gereksinimine değinen Kendiroğlu, "Antalya'ya gemiler için limanlar, tekne bağlama yerleri, indirme rampaları gibi birçok kıyı yapısı kazandırmak gerekli. Denize ulaşabilmek için öncelikle bu tür kıyı yapılarına ihtiyaç var. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na, Birleşik ve Bütünleşik Kıyı Yapıları Projesi'ni hazırlarken Manavgat'ta yeni bir ticari liman yapılması konusunda önerimiz oldu. Bakanlık nezdinde bu önerimiz kabul gördü ve plan ek notlarına Antalya'ya ikinci bir liman yapılması eklendi" dedi.

YER, DSİ TESİSLERİ

Yeni ticaret limanının Manavgat'ta yapılacağını belirten Kendiroğlu, "Manavgat'ta DSİ'ye ait atıl bir tesis var. Buranın yakınında bir turizm alanı söz konusu değil, derinlikleri uygun ve 2016'da Konya'dan gelecek tren yolu buraya bağlanacak. Tren yolunun bağlanması bir liman için en önemli şey. Bu sayede İç Anadolu Bölgesi'nde faaliyet gösteren sanayi firmalarının yüklerini çekme imkanımız doğacak. Böylelikle çok ciddi bir pazar elde etmiş olacağız. Buradan yapılacak roro seferleri de Avrupa veya Rusya'ya yapılacak bir bağlantı ile çok önemli bir potansiyel yaratır" dedi.

YENİ LİMAN ŞART

Antalya'daki mevcut limana derinlik yetersizliği nedeniyle büyük gemilerinin yanaşamadığını aktaran Oda Başkanı, alt yapı çalışmaları devam eden proje hakkında şu bilgileri verdi: "Hükümetin 2023 vizyonuna yönelik bazı yatırım planları var. Yeni Antalya Limanı da bu yatırım planlarına dahil edilecek. İstediğimiz ihracat hedefine ulaşmak için yeni bir liman şart. Eldeki imkanlar ile hedeflenen rakamlara ulaşmak çok zor. Bu anlamda bu yatırımın çok kısa bir zamanda devreye girmesi mümkün. Çok da makul bakılıyor. 2 sene içerisinde alt yapı çalışmalarının tamamlanması hedefleniyor."

TEK YER MANAVGAT

Manavgat'ın coğrafi konumunun Antalya için büyük bir şans olduğunu aktaran Kendiroğlu, "Bu liman bin 500 kişiye istihdam sağlayacak bir potansiyele sahip. İkinci bir liman ile ihracat hacmimizi en az 3 katına çıkarabiliriz. Ayrıa limanın yapılmaması gibi bir ihtimal söz konusu değil. Çünkü buradan Mersin'e kadar bu bölge dışında liman yapılabilecek bir yer yok. Bu Antalya için çok büyük bir şans. Konuyu müsteşarlarımız ile sürekli istişare ediyoruz. Yeni yasayla birlikte liman projeleri devlet tarafından hazırlanır hale geldi. Bundan sonraki süreçte bakanlık alt yapıyı hazırlayıp ihaleye çıkacak" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Manavgat'a liman müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN