CHP grubuna cemaat talimatı

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde CHP cemaat okuluyla ilgili maddeyi gündemden çıkarmak isteyince Başkan Türel patladı: Talimat uzaklardan gelmiş. Haliniz içler acısı

Giriş Tarihi: 9.8.2014
Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi Ağustos toplantısı, Pensilvanya tartışmaları ile başladı. Antalya Su ve Atıksu İdaresi Genel Müdürlüğü (ASAT) toplantı salonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel başkanlığında yapılan toplantıda Türel, CHP grubunun Pensilvanya'dan gelen talimatla bir cemaat okulunu korumaya çalıştığını ortaya çıkardı.

TARTIŞMA 2 SAAT SÜRDÜ

Meclise ek gündem maddesi sunulmamasını, sunulması halinde söz konusu maddeleri gündeme dahil etmeyeceğini ifade eden Türel, meclisin zamanını almamak ve belli bir disiplin sağlamak için bu tür bir uygulamaya gidileceğini aktardı. Muhalefet partilerinin karara karşı çıkmasıyla birlikte yaklaşık 2 saat süren tartışma yaşandı.

GİZLEMEK İSTEDİLER

Mecliste asıl tartışmanın fitilini CHP grubunun gündemin 141'inci maddenin gündemden çekilmesine yönelik önergesi ateşledi. CHP grubu, söz konusu maddenin gündemden çekilmesine ilişkin önergenin gizli oylanmasını istedi. Başkan Türel bu talep üzerine, söz konusun gündemin içeriğini öğrenmek isteyince durum açığa çıktı. CHP Meclis Üyesi Sıtkı Soydal, konunun Meydan Kavağı Mahallesi'nde bulunan Özel Toros Eğitim Kurumu'na ait düzenleme olduğunu, okulun iskan problemi yaşadığını söyledi. Maddenin Gülen Cemaati'ne yakınlığıyla bilinen Özel Toros Eğitim Kurumları'na ilişkin olduğunun ortaya çıkması üzerine Başkan Türel, "Anlaşılan o ki talimat uzaklardan gelmiş" dedi.

HER YERDE ANLATACAĞIM

CHP grubundan bu sözlere sert itirazlar yapıldı. Muratpaşa Belediye Başkanı Uysal, "Konuyu siyasi şov haline getirmeyim. AKP'nin il başkanı gibi davranıyorsunuz ama böyle yaparsanız Antalya kaybeder" dedi. Başkan Türel ise "Yaptıklarınızı her yerde söyleyeceğim. Pensilvanya'nın Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi'ni, nasıl uzaktan idare ettiğini her yerde anlatacağım. CHP grubu, haliniz içler acısı" şeklinde konuştu.

REDDEDİLDİ

Meclisteki gergin ortam Başkan Türel'in CHP grubunun gizli oylama talebini oya sunmasıyla düşüşe geçti. Oylama sonucunda CHP'nin gizli oylama talebi 52'ye karşı 44 oyla reddedildi. Yapılan oylamada CHP'nin konunun gündemden çekilmesine ilişkin önergesi de reddedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP grubuna cemaat talimatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN