Türel'den ibadethane çıkışı

Başkan Türel, Alevi derneklerinin temsilci ve kanaat önderleriyle buluştuğu toplantıda hem cami hem cemevi yapacaklarını açıkladı

Giriş Tarihi: 10.8.2014
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Aksu'daki Sedir Restoran'da Antalya'daki Alevi derneklerinin temsilcileri ve kanaat önderleriyle bir araya geldi. Yemeğe AK Parti Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ercan Merthatun, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkan Yardımcısı ve Alevi Kültür Dernekleri Kepez Şube Başkanı Abidin Özkan, Alevi Bektaşi Federasyonu Başkan Yardımcısı Hakverdi Çelik ve davetliler katıldı.

ÇALIŞTAYLAR FAYDALI

Başkan Türel farklılıkları Türkiye'nin en büyük zenginlikleri olarak gördüklerinin altını çizerek, "Bir sürü çalıştay yaptık. Bütün bu çalıştaylar Alevi kardeşlerimizin sorunlarının bu ülke gündemine resmi olarak girmesine vesile olmuştur. En önemlisi de artık Alevilik kimliği gizlenecek bir husus olmaktan çıkmıştır. O çalışmalarla bugün bu noktalara geldik. Tabii ki daha çalışacağız, bu sorunları çözmeye çalışacağız" ifadelerini kullandı.

BULUŞMA KAVRAMI
"Biz 'incinsen de incitme' anlayışıyla yaşayan insanlarız" diyerek sözlerini sürdüren Türel, "O yüzden camiler, cemevleri bu milleti ayrıştıran değil, birleştiren, kaynaştıran evlerdir. Adı üstünde cemevi, cem etmek, birleşmek demektir. Cami, cem, buluşmak, birleşmek için kullanılan ibadet yeridir. Bu meseleleri çok büyük bir ciddiyetle ele alıyoruz. Antalya'daki cemevi ihtiyacıyla ilgili bu hususlara değinildi. Cemevine yapmış olduğum destek belki de bugüne kadarki en büyük destektir. Bunu kesinlikle maddiyatla ölçmek fevkalade yanlıştır" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türel'den ibadethane çıkışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN