Antalya'nın hayat kaynağı çöplük oldu

Antalya'nın önemli su kaynaklarından Kırkgöz Gölü ilgisizlik ve vatandaşların kötü kullanımı sonucu tam bir çöplüğe döndü

Giriş Tarihi: 11.8.2014
Antalya'nın Döşemealtı ilçesi sınırlarında yer alan ve Düden Çayı'nın kaynağı olan Korkgöz tam bir çöplüğe dönmüş durumda. Kırkgözdeki göl kenarında piknik yapan vatandaşların gerek çevreye gerekse suya bıraktıkları çöpler içler acısı bir manzara oluşturuyor. 1996 yılından itibaren birinci derece SİT alanı ilan edilen Kırkgöz vatandaşların duyarsızlığı ve yetkililerin ilgisizliği nedeniyle bir türlü korunamıyor. Kentte binlerce dönüm araziyi sulayan, Kepez Hitroelektrik Santrali'nin tribünlerini döndüren ve Düden şelalesini oluşturduktan sonra Lara bölgesinden yine şelale oluşturarak denize dökülen Düden Çayı'nın kaynağı çöp yığınlarına teslim olmuş durumda. Kırkgöz kaynağının bulunduğu alanda her gün piknik yapan yüzlerce kişi çöplerini suya bırakıyor. Çöp yığınları Kırgöz gölünün yüzeyinde kalın bir tabaka oluşturmuş durumda. Çöplerin koku yapmaya başladığı bölge temiz su kaynağı görüntüsünden çıkarak tam bir bataklık görünümüne bürünmüş. Karaya bırakılan çöp yığınları ise bir başka sorun. Bölgeye gezi amaçlı gidenler karşılaştıkları manzara karşısında büyük şok yaşıyor.

DEĞERİNİ BİLMİYORLAR

Kırkgözün çıktığı noktada suya girerek serinleyen vatandaşlar burayı plaja dönüştürmüş durumda ama ne yazık ki bu su kaynağının değerinin farkında değiller. Yaşanan kirliliğe ise hiçbir yetkilinin müdahale etmemesi dikkat çekiyor.

BİRA ŞİŞELERİ İLE DOLU

Kırkgöz gölü öte yandan mekan takımının da uğrak yeni olmuş durumda. Suyun yüzeyinde bu kişilerin içtikten attıkları onlarca bira şişesi göze çarpıyor. En son geçen yıl Akdeniz Üniversitesi Sualtı Sporları Kulübü öğrencileri, Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu eşliğinde Kırkgöz'ü ziyaret ederek burada bir temizlik çalışması gerçekleştirmişti. Gökoğlu, Pseudophoxinus Antalyae adlı balık türü ile Echinogammarus Antalyae adlı karides türünün dünyada sadece bu su kaynağında yetiştiğini belirterek bölgenin biyolojik açıdan önemine de dikkat çekmişti.

KİMSE İLGİLENMEDİ

Hem çevrede hem de su altında çöp toplayan öğrenciler gördükleri manzara karşısında şaşkına dönmüştü. Doç. Dr. Gökoğlu, dalıştan sonra ulaşamadıkları yerlerde tonlarca çöp olduğunu söylemişti. Üniversite öğrencilerinin bu ziyaretinin ardından hiçbir yetkilinin harekete geçmemesi üzerine bugüne kadar değişen bir şey olmadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'nın hayat kaynağı çöplük oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN