Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel yapının okulu kaçak duruma düştü

Giriş Tarihi: 13.8.2014

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Ağustos ayı devam toplantısına Gülen örgütüne yakınlığı ile bilinen okul ile ilgili tartışmalar damgasını vurdu. Plan tadilatları iptal edildi

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi, komisyona gönderilen maddeleri görüşmek üzere Antalya Su ve Atıksu İdaresi Genel Müdürlüğü (ASAT) konferans salonundaki devam toplantısında bir araya geldi. Önceki mecliste süren paralel yapı tartışmaları bu mecliste de devam etti. Paralel yapıya yakınlığı ile bilinen ve Muratpaşa ilçesindeki Toros Eğitim Kurumu'na ait plan tadilatına gelen itirazın kabul edilmesi ile birlikte 1996 yılından bu yana eğitim veren okul kaçak durumuna düştü. Aynı kuruma ait Konyaaaltı bölgesindeki arazinin plan tadilatına gelen itirazları da görüşen meclis buradaki değişikliği de iptal ederek, Toros Eğitim Kurumları'nın yeni bir okul yapmasını engellemiş oldu. Her iki maddenin görüşülmesi sırasında meclisin tansiyonu bir hayli yükseldi.

CHP SAVUNDU

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel'in başkanlığında toplanan mecliste CHP grubunun Gülen örgütüne yakınlığı ile bilinen Toros Eğitim Kurumları ile ilgili plan tadilatlarını sert bir şekilde savunması mecliste sinirlerin gerilmesine neden oldu. CHP grup sözcüsü Songül Başkaya Muratpaşa'da bulunan okulun 1996 yılından bu yana hizmet verdiğini hatırlatarak, "Daha önce plan tadilatlarına izin verilmiş bir kurum. Eğer planlarında bir eksiklik var ise bunun yargı ile çıkarılması gerekirdi" dedi.

RAPORLAR HUKUKSUZ DİYOR

Başkan Türel ise söz konusu okul hakkında hem iç denetçi raporu hem de Milli Eğitim Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı raporlar olduğunu belirterek, "Özel eğitim alanına dönüştürülmesi istenen taşınmazın, alanında okula ihtiyacının olduğu ve alanın tamamının şahıslara ait olmadığı göz önünde bulundurularak alanın arsa hissedarı şahsın itirazı üzerine denetçiler denetlemiş. Kendinizi vatandaşın yerine koyun. Vatandaşın izni olmadan arsasının üzerine okul yapılamaz" şeklinde konuştu.

YAZIKLAR OLSUN

Konunun siyasi değil hukuki platformda değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Türel, "Bu kadar açık olan hukuk dışı bir konu hakkında Pensilvanya'dan destek aldığınızı düşünüyorum. Halkçıyım, demokratiğim, cumhuriyetçiyim, laikim, Atatürkçüyüm diyen CHP'lilerin sizin Pensilvanya'nın uydusu olduğunuz yönündeki kanaatimi sizin bu tutumuz hem teyit ediyor hem de güçlendiriyor. Ben böyle düşünüyorum ve bunu her yerde paylaşacağım. CHP'nin daha düne kadar irticai mücadele vermekle suçladığı AK Parti'nin bu noktadaki tavrına karşın böylesi bir yaklaşım göstermesini laiklik, cumhuriyetçilik, Atatürkçülük söylemleri ile bağdaştıramıyorum. CHP'nin düşmüş olduğu bu duruma üzülüyorum, yazıklar olsun diyorum" ifadelerini kullandı.

UYSAL'DAN TÜREL'E

Türel'in 'yazıklar olsun' sözüne içerleyen Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Türel'den sözünü geri almasını istedi. Böcek'in teklifini reddeden Türel bir kez daha söylemini yineledi. Türel'in ısrarcı tutumu karşısında Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da söz alarak 'Meclisi yönetme şekliniz hiç hoş değil, yazıklar olsun diyorum' dedi. Uysal'ın bu çıkışının ardından mecliste sinirler iyice gerildi. Uysal'ın şahsına yönelik bir söylemde bulunduğunu ve bu çıkışının terbiye sınırlarını zorladığını ifade eden Türel, Uysal'a cevap vermeyeceğini 'Sizin söylediğiniz benim şahsıma söylenen bir laftır. O yüzden bu lafı kendi terbiye sınırınıza bırakıyorum. Her söz sahibine aittir. Sizin terbiye sınırlarınızda da benim size laf söylemem uygun değildir' diye açıkladı.

İTİRAZLAR KABUL EDİLDİ
Yaşanan tartışmaların ardından söz konusu gündem maddelerinin oylanmasına geçildi. Muratpaşa'da bulunan okul yeri ile ilgili itiraz 50 kabul oyuna karşın 32 ret oyu ile kabul edilmiş oldu. İtirazın kabul edilmesi ile birlikte daha önce kabul edilen plan tadilatı iptal edilmiş, söz konusu okulun bulunduğu arazi özel eğitim alanından eğitim alanına çevrilmiş oldu. 1996 yılından bu yana faaliyet gösteren okul alınan karar ile birlikte kaçak konuma düştü. Konyaaltı'da bulunan okul arazisine ait plan tadilatına gelen itirazı da görüşen meclis buradaki plan tadilatının da iptal edilmesine karar verdi. İlköğretim okulu alanından özel eğitim tesis alanına dönüştürülen alan itirazın kabul edilmesi ile birlikte yeniden ilköğretim okul alanı statüsüne kavuşmuş oldu.

ENGELLİ MERKEZİ KARARI

Meclis öte yandan Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Mustafa Akaydın'ın eşi Günseli Akaydın'ın başkanlığını yaptığı Engelli Bireyler Derneği ile Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan yetki protokolünün feshini içeren gündem maddesini oybirliği ile kabul etti. Başkan Menderes Türel Engelliler Merkezi'nin, Özel Gereksinimli Bireyleri Destekleme Derneği'ne devredilmesi talebinin Günseli Akaydın'dan geldiğini meclis üyelerinin bilgisine sundu.

BATI ÇEVRE YOLU ONAY
Meclis'te ayrıca Batı Çere Yolu'nun uzun süredir çözülemeyen bin 800 metrelik bölümüne ait binlik imar değişikliği de görüşüldü. Söz konusu alanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan plan kapsamında konut dışı kentsel alana dönüştürülmesini içeren gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi. Alınan karar ile Batı Çevre Yolu'nun uzun tartışmalara neden olan bin 800 metrelik bölümüne ait kavşak ve yol düzenlemeleri plana işlenmiş, 0.40 emsal ile konut dışı yapıların yapılmasına onay verilmiş oldu.

EXPO'YA YENİ YOL GELİYOR
Meclis Havalimanı kavşağı trafiğini rahatlatacak düzenlemeleri içeren planlara da onay verdi. Yolun yapılabilmesi ile ilgili çalışmaların tamamlandığını aktaran Türel, "Söz konusu yol Toptancı Hal önünden Beşkonak Köprüsü yanından havalimanına bağlanacaktır. Böylece havalimanına alternatif bir yol oluşacak. Ayrıca EXPO projesi kapsamında bu yol zarurettir. Yolun açılması ile Altınova kavşağındaki sıkışıklık hafifleyecek. Ayrıca havalimanında bulunan trombon kaşağın yonca kavşağa dönüşeceği müjdesini vermek istiyorum. Kavşağın planlama çalışmaları sürüyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel yapının okulu kaçak duruma düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN