Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Madalyonun arkası

Giriş Tarihi: 16.8.2014

Makine Mühendisleri Odası Antalya Şubesi, kentin görünümüne ayna tuttu. Görüntü, ses ve hava kirliliğine dikkat çekilen raporda, makyaja değil, estetik operasyona ihtiyaç olduğu belirtildi

Makine Mühendisleri Odası Antalya Şubesi'nin hazırladığı rapor, Antalya'nın görsel açıdan dünya botanik sergisi EXPO 2016'ya hazır olmadığını ortaya koydu. Raporda, Antalya'nın görüntü, ses, hava ve diğer kirlilikleri önlemek adına çalışmalara bir an önce başlaması istenirken Antalya'nın en önemli sorununun ise görsel kirlilik olduğu ortaya koyuldu.

UYDULAR, KENTE UYMUYOR

Antalya'nın çehresinin dünya botanik sergisine uygun bir hale getirilmesi için çalışmalara bir an önce başlanması gerektiğini anlatan raporda, ilk planda görsel kirliliğin önüne geçilmesi gerektiği vurgulandı. Görsel kirliliğin en büyük sebebi ise uydu antenleri, gün ısı panelleri ve klima dış cephe üniteleri olarak belirtildi. Yeşil alan azlığı ve iç içe yapılaşmanın da kentin görüntüsünü önemli ölçüde kirlettiğini ifade eden rapor, görsel kirliliğin zararlarını şu şekilde özetledi; "Düzensiz ortamlar insanlarda hoşnutsuzluk, bezginlik meydana getirir ve düşünce konsantrasyonunu bozar."

GÜNISILAR SAKLANMALI

Raporu hazırlayan Makine Mühendisleri Odası Antalya Şubesi'nin Başkanı Ümit Büyükeşmeli, özellikle uydu antenler ve gün ısı panellerinin acilen ortadan kaldırılması gerektiğini belirtti. Bu sorunun önüne geçmek için binaların kullanılmayan geri alanlarının düşük eğmeli çatı ile kapatılmasını öneren Büyükeşmeli, teraslarda konumlandırılan günısı depoları ya da kolektörlerinin yerleşiminin 2 metreyi aşmaması gerektiğini, sıcak ve soğuk su tanklarının dikey değil yatay yerleştirilmesinin sorunu çözeceğini anlattı. Antalya'nın sıcak bir iklime sahip olması nedeniyle hemen her dairede bir klima bulunduğunu ve bu klimaların dış cephe ünitelerinin gelişi güzel yerleştirildiğini dile getiren Büyükeşmeli, dekoratif mimari çözümler uygulandığı takdirde bu sorunun da önüne geçilebileceğini belirtti. Klima dış cephe üniteleri, günısı yerleri ve kızakları ile çanak antenler için projede ortak alan oluşturulması gerektiğini altını çizen Büyükeşmeli, "Antalya'nın görsel çirkinliğinden kurtulup bir an önce doğal güzelliklerine yakışır hale getirilmesi gerekiyor" dedi.

İLK RESMİ ADIM ATILDI
Antalya'nın görsel kirliliğinden rahatsız olan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, kentin çehresini güzelleştirmek için ilk resmi adımı atan isim oldu. Yeni inşa edilecek binaların yüzde 75'inin beyaz geri kalan kısımlarının ise mavi, sarı ve kırmızı renklere boyanması yönünde bir çalışma başlatan Uysal, konuyu meclise taşıdı. Meclis'te ilçede görüntü kirliliğinin önlenmesi amacıyla bir Estetik Komisyonu kurularak bina çatı ve cephelerinde estetik kararlar alınmasına ilişkin İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nün yazısı oy birliği ile kabul edildi. Son kararı meclis verecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Madalyonun arkası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN