Turizm çöpe teslim

Fethiye Körfezi'ni gören seyir terasları çöplük haline geldi. Eğirdir Bedre Koyu'nda da durum farklı değil. Çöp yığınları, içler acısı görüntüsüyle turizme darbe vuruyor

Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden Fethiye'de, eşsiz körfez manzarasını hem yerli hem de yabancı turistlerin izlemesini sağlayan seyir terasları ile Hillside ve Letonia Clup'a giden yolların çevresi, tatilciler ve akşamcıların bıraktığı çöplerle doldu. Fethiye Körfezi manzarasının muhteşem olduğu Fethiye Kalesi, Depboy ve Birinci Karagözler yolu üzerindeki teraslar ile Oyuk Tepe çevresindeki koylarla beş yıldızlı tatil köylerine giden yolların kenarlarındaki çöpler görenlerin içini acıtıyor. Teraslardaki çöpler neredeyse küçük birer tepeler oluşturmuş durumda.

BELEDİYELER NEREDE?
İkinci Karagözler'den itibaren Clup Letonia, Samanlı koylarıyla, Hillside Club'a kadar tüm yolların kenarları tatilciler ve akşamcıların bıraktığı çöplerle dolunca vatandaşların tepkisine neden oldu. Fethiye Körfezi terasları olarak adlandırılan geniş bir alanda biriken çöpler ne Fethiye ne de Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından alınmayınca meydana gelen kötü görüntü ilçede üzüntü kaynağı oldu.

BEDRE TURİZM ÇÖPLÜĞÜ

Aynı şekilde iç turizmin önemli noktalarından Isparta'nın Eğirdir ilçesindeki Bedre Koyu'nda da durum Fethiye'den farksız. Eğirdir Bedre Tesisleri'nin durumu biriken çöp yığınları nedeniyle içler acısı halde. Isparta'nın vatandaşa 'turistik tesisler' diye sunduğu Bedre Plajı'nı kelimenin tam anlamıyla pislik götürüyor. Bedre'yi ziyaret eden yerli ve yabancı turistler bu kötü görüntü karşısında şaşkınlığını gizleyemiyor.

KADERİNE TERK EDİLDİ

Eğirdir Bedre Turistik Tesisleri, Halil İbrahim Daşöz'ün Isparta Valiliği döneminde tadilat ve iyileştirmeden geçirilerek modern ve beğenilen bir tesis haline getirilmişti. Vali Şemsettin Uzun döneminde ise Eğirdir gölü kenarındaki kaçak yapılar, ilk olarak devletin tesislerinden başlanacağı ifade edilerek yıkılmıştı. Bölgede yapılan son çalışma bu oldu. Bedre, o günden sonra bakımsız ve kaderine terk edilmiş bir tesis haline geldi.

MİKROP YUVASI HALİNDE

Hafta sonlarında biraz olsun nefes almak, göl serinliğinde aileleri ile birlikte piknik yapmak isteyenler karşılaştıkları manzara karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Konteynırların devrilmesi ile etrafa saçılan çöpler zamanla yola ve göl kenarına kadar ulaşıyor. Uzun süre toplanmayan çöp yığını etrafa mikrop saçıyor ve yayılan kötü koku da piknikçilere hastalık yayıyor.

TÜRK TURİZMİNE YAKIŞMIYOR
Yerli ve yabancı turistler Fethiye'nin eşsiz körfez manzarasını çöp yığınları içinde izlemek zorunda kalıyor. Isparta'ya bağlı Eğirdir'in Bedre Koyu'nda ise durum farklı değil. Günübirlikçilerin bıraktığı çöpler önce yollara, oradan da gölün kenarına kadar ulaşıp hastalık saçıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizm çöpe teslim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN