Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boğulmalar için genelgeli önlem

Antalya'da yılın ilk 6 ayında 81 boğulma vakası yaşanınca, Antalya Valiliği bir genelge yayınladı

Giriş Tarihi: 21.8.2014
Antalya Valiliği özellikle yaz aylarında deniz ve akarsularda meydana gelen boğulma olaylarına ilişkin bir genelge yayınladı. Antalya Valisi Sebahattin Öztürk imzalı genelgede, 2014 yılının ilk altı ayında 81 boğulma vakasının tespit edildiği bildirildi. Boğulma ve denizde meydana gelecek olumsuz olayları önlemek için önlemler alındığı bildirilen genelgede, özellikle sahil bandında vatandaşların denize girdikleri yerde deniz araçlarına bir takım yasakların getirildiği ifade edildi.

CANKURTARAN ŞARTI

Genelgede, "Yüzme alanları belirlenecek ve şamandıralar ile markalandırılacak. Sahillerde belirli aralıkla (100-150 metre) cankurtaran kuleleri tesis edilecek ve en az 2 cankurtaran istihdam edilecek. Bu önlemler, Konyaaltı, Lara, Kaputaş, Side, Kleopatra, Çıralı, Olimpos, Phasalis ve Adrasan bölgelerinde derhal yerine getirilecek" ifadeleri kullanıldı.

SINIRLAMA

Genelgeye göre; Ruhsatlı plaj işleten işletmelerde belgeli cankurtaran görevlendirilmesi zorunlu olacak. Yüzme alanlarında zıpkın gibi aletlerin bulundurulması ve geçiş amaçlı olsa dahi girişi yasaklanacak. Plajlarda şamandıralar ile çevrilmiş alana her türlü deniz aracının girmesi, 200 metrelik kıyıdeniz mesafesinde jet skiler başta olmak üzere yarış yapılması veya süratli seyredilmesi yasaklanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boğulmalar için genelgeli önlem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN