Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nüfusumuz her yaz Isparta kadar artıyor

Giriş Tarihi: 21.8.2014

Turizm nedeniyle Antalya'nın nüfusu sezonda 450 bin kişi artıyor. Konaklama istatistiklerine göre her yaz Antalya'ya bir Isparta ekleniyor

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı konaklama istatistikleri, Antalya'nın hazineden hak ettiği payı alamadığını gözler önüne serdi. Antalya'da 2013 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı izinli işletme belgeli oteller ile belediye belgeli otellerde toplam geceleme sayısı 76 milyon 324 bin 882 oldu. Bu veri turizmde Antalya'nın payını göstermenin yanı sıra, yerel yönetimlerin hizmet vermek durumunda olduğu nüfusun ne kadar fazla olduğunu gözler önüne serdi. Turistlerin yüzde 75'inin Mayıs- Eylül döneminde geldiği düşünüldüğünde, bu 5 aylık dönemde Antalya nüfusuna yaklaşık 381 bin 624 kişi ekleniyor. Haziran-Ağustos döneminde ise bu ek nüfus 450 bine yaklaşıyor. Isparta'nın nüfusunun 417 bin, Burdur'un 257 bin, Alanya'nın 276 bin ve Manavgat'ın 208 bin olduğu göz önüne alındığında, bu ek nüfusun boyutu daha da iyi anlaşılıyor.

NÜFUS BURSA'YI YAKALIYOR

2 milyon 158 bin nüfuslu Antalya, 2 milyon 149 bin nüfuslu Adana'yı geçerken, 2 milyon 740 bin nüfuslu Bursa'yla arasındaki farkı da 150 bine kadar indiriyor. İstatistik sadece yabancı turistlerin konaklamalarını içerirken, yerli turistleri kapsamıyor. Antalya'ya tatile gelen yerli turistler de hesaba katıldığında Antalya'nın nüfusu yaz döneminde Bursa'nın nüfusuna ulaşıyor.

EKSİK PAY ALIYOR

Fakat Maliye Bakanlığı'nca illere verilen hazine katkı payları hesaplanırken Antalya'nın yaz dönemindeki bu ekstra nüfusu göz önüne alınmıyor. Maliye Bakanlığı'nın Temmuz ayında büyükşehir belediyelerine ödediği payların açıklaması ile Antalya'nın maddi kaybı daha net ortaya çıktı. Yaz sezonunda nüfusu Bursa'ya ulaşan Antalya, Temmuz ayında Hazine'den 31,1 milyon lira pay alırken, Bursa 34,3 milyon lira aldı. Antalya, Hazine tarafından ödenen paylardan her ay 3.2 milyon lira, turizm sezonu boyunca ise 16 milyon lira eksik pay almış oldu.

ŞİRKET VERGİLERİ DE UÇUP GİDİYOR
2014 yılının ilk 7 ayında büyükşehirlere ödenen paylar göz önüne alındığında ise Antalya'nın kaybı daha da artıyor. Bursa'ya ilk 7 aylık dönemde 285,2 milyon lira ödeyen Hazine, bu sürede Antalya'ya 194,7 milyon lira ödedi. Yılın büyük bölümünde aynı nüfusa sahip olan iki il arasında 7 ayda oluşan parasal farklılığın 90.5 milyon lira olduğu görüldü. Ayrıca devlet katkısı o şehirde ödenen vergilere göre belirlenirken, Antalya'da hizmet veren otel, tur operatörü ve alışveriş merkezi gibi turizm gelirlerinden pay alan büyük şirketlerin çoğunluğunun merkezlerinin İstanbul ve Ankara'da bulunması nedeniyle, Antalya bu vergi hesaplamasında da hak ettiği payı alamıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nüfusumuz her yaz Isparta kadar artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN