Türkiye'nin en iyi haber sitesi

OSB'deki koku TOKİ'yi vurdu

Giriş Tarihi: 26.8.2014

Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren fabrikaların bacalarından çıkan atık gazlar bölge halkının nefesini kesti. Bazı vatandaşlar zehirlendiklerini iddia etti

Antalya-Burdur Karayolu üzerindeki Çıplaklı bölgesinde TOKİ konutlarında oturan vatandaşlar, Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) bulunan bazı tesislerin doğaya gelişi güzel bıraktıkları gazlar yüzünden nefes alamaz duruma geldiklerini iddia etti. Son bir yılda tesislerden gelen kötü kokunun giderek arttığını ve bölgenin yaşanmaz bir yer haline dönüştüğünü belirten site sakinleri, artık evlerine misafir davet etmeye utandıklarını söyledi.

SAĞLIK SORUNLARI ARTTI

Tesislerin bacalarından LPG'ye benzer bir kokunun yayıldığını ve uzun süre solunması halinde çeşitli sağlık sorunlarının meydana geldiğini anlatan bölge halkı, mide bulantısı, baş dönmesi ve ağrısı, iştahsızlık gibi şikayetlerin son günlerde iyice arttığını dile getirdi. Tesislerin gaz salınımını gece geç saatlerde yaptığını aktaran TOKİ sakinleri, kötü kokunun çevreye yayılması ile birlikte uykularından uyandıklarını vurguladı.

KOKUYA ÇARE BULUNSUN

TOKİ Konutları'nın Halkla İlişkiler Sorumlusu Erdem İslamoğlu, kimyasal atık bazlı kokudan sitede yaşayan yaklaşık 5 bin kişinin etkilendiğini ve bugüne kadar yapılan şikayet başvurularına henüz olumlu bir yanıt gelmediğini söyledi. Kendisinin de TOKİ Konutları'nda oturduğuna dikkat çeken İslamoğlu, "Biz site yönetimi olarak şikayetimizi resmi kanallar vasıtası ile ilgili kurumlara ilettik. Fakat sorun henüz giderilemedi. Bölgede oturan halk bu durumdan oldukça rahatsız. Site sakinlerinde zaman zaman havadaki gazdan kaynaklanan sağlık sorunları oluşuyor. İlgililerin soruna en kısa zamanda çare bulmasını istiyoruz" dedi.

SİYASİLERE MESAJ
Şehrin karmaşasından uzak huzurlu bir hayat sürmek için bölgeye taşındıklarını aktaran apartman sakinleri, sorunun çözülmemesi halinde evlerini terk edeceklerini dile getirdi. Koku nedeniyle evlerini satamadıklarını, evlerin değerinin günden güne düştüğünü belirten mahalleli, buralarda yaşayanların insan olduğuna dikkat çekti ve insana yakışır bir ortamda hayatlarına devam etmek istediklerini vurguladı. Koku sorununu çözeceklerine dair söz veren siyasetçilere mesaj yollayan bölge halkı "Verilen sözleri ve söz verenleri unutmadık" dedi.

BÖLGE HALKI ARTAN DERTLERİNE ÇARE BEKLİYOR

ÇOCUKLARIMIZA YAZIK OLUYOR
Duygu Arslan: Akşam 22.00 ile sabah 06.00 saatleri arasında burada nefes almak neredeyse imkansız. Koku o kadar kötü ki uykumuzdan uyandırıyor. Çocuklarımız var, en çok da onlar etkileniyor. Genzimizde bir yanma ile uyanıyoruz. 3 buçuk yıldır burada oturuyorum ve artık taşınmayı düşünüyorum.

ARTIK NEFES ALAMIYORUZ
Ahmet Gökdağ: Biz TOKİ Konutları sakinleri olarak temiz bir hava istiyoruz. Burada kat kaloriferlerinde kullanılan fuel oil tarzı çok ağır bir koku var. Bu koku bizi çok rahatsız ediyor, soluk almamız zorlaşıyor. Bir duman bulutunun içerisine girmiş kadar zor nefes alıyoruz.

MİSAFİRİM BİZE GELMEK İSTEMİYOR
Emine Keleş: 2010 yılından bu yana burada oturuyorum. Son 1 senede koku inanılmaz derecede arttı. Koku o kadar ağırlaştı ki zehirlenme durumuna geliyoruz. Yaz sıcağında cam, kapı her yer kapalı. Koku yüzünden geceleeri uykudan uyanıyoruz. Artık koku yüzünden mahcup olacağız diye evime misafir bile davet edemiyorum.

BEN İKİ KERE ZEHİRLENDİM
Ayşe Özel: Fabrikalardan yayılan gazlardan şikayetçiyiz. Gece 01.00'den sabah 06.00'ya kadar gaz salıyorlar. Ben iki kere zehirlendim. Beni ziyarete gelen gelinim ve torunum da zehirlendi. Baş ağrısı ve mide bulantılarımız neredeyse hiç geçmiyor.

SAĞLAM GELDİM KANSER OLDUM
Şerife Altıntaş: 4 yıl önce geldim buraya. Gayet sağlıklı çalışan biriydim. Buraya geldikten sonra emekliliğime başvurdum. Buraya taşındıktan 2 yıl sonra kan kanseri oldum. Doktorlar ya kimyasal ya da radyasyon almışsın dediler. Astım hastası olduğum için temiz havası olduğu için buraya taşındım. Ama ne yazık ki bunlar oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
OSB'deki koku TOKİ'yi vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN