Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ATSO'dan raylı sistem için yeni hat talebi geldi

Giriş Tarihi: 27.8.2014

ATSO Başkanı Budak, raylı sistem hattının uzatılması kararını güzel bir gelişme olarak değerlendirerek yeni hat kurulması talebinde bulundu

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Ağustos meclis toplantısı, Atatürk Konferans Salonu'nda gerçekleşti. Toplantı geçen günlerde hayatını kaybeden ATSO Meclis Üyesi ve Kemer Temsilcisi Erdal Tontu için yapılan saygı duruşu ile başladı. Tontu'nun kızı ve oğlunun da katıldığı toplantıda ünlü işadamının hayatını anlatan kısa bir film yayınlandı.

TOPLU ULAŞIM ATAĞI

Toplantıda ekonomi ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, yeni kurulacak hükümetten beklentilerinin ekonomi yönünde olduğunu vurguladı. Antalya'da yaşanan gelişmeleri de değerlendiren Budak, raylı sistem hattının uzatılması kararı için Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür etti. Budak, tramvay hattının uzatılmasının güzel bir gelişme olduğunu belirterek, "Toplu taşıma, yollar ve raylı sistemde müthiş bir karmaşa var. Artık bir düzen gelmesi gerekir. 2004-2009 döneminde Menderes Türel'in söylediği tramvay hattının devamı yapılacaksa bu önemli bir adım olur. Şu an hattın uzatılacağı nokta Antalya'ya çok şey katmaz ama EXPO'nun yüz akı olur. Ancak 100'üncü Yıl Caddesi'nden denize paralel gidecek bir hattında en kısa sürede planlanması gerekir" diye konuştu.

KREDİ KULLANIMI

Antalya'da geçen yıl 9 milyardan fazla kredi kullanıldığına değinen Budak, "Bu yıla baktığınızda bu yıl 1 milyar civarı kredi kullanılmış. Bu, 9'da bir oranda para piyasaya girmedi demek. Buna bağlı olarak KDV ve ÖTV artışında lider olan Antalya'da vergi tahsilatında artış yok. Hatta yüzde yarım puanlık bir azalma var. İnşaat yatırımlarında yapı ruhsatları Muratpaşa'da yüzde 23, Konyaaltı'da yüzde 75, Kepez'de de yüzde 43 azalma göstermiş. Lokomotif sektör inşaatta da aynı daralma söz konusu. Yaş meyve sebze ihracatında artış yok. Turizmde yüzde 8 artış var ama dolulukta sıkıntı var" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ATSO'dan raylı sistem için yeni hat talebi geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN